RCB o upałach. Jak chronić siebie i dzieci?
Unikaj wysiłku fizycznego, noś nakrycie głowy, nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z sobotnimi i niedzielnymi upałami. Dodano, że w ciągu dnia, najwyższa temperatura jest między godz. 15 a 18, a nie - jak się powszechnie sądzi – w południe.
Dziś i jutro czeka nas prawdziwy upał. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa! - przestrzega w sobotnim wpisie na Twitterze RCB.
Eksperci radzą, by unikać wysiłku fizycznego, nosić nakrycie głowy oraz zostawiać dzieci i zwierząt w aucie. Przypomnieli też o stosowaniu kremów z filtrem UV oraz zamykaniu i zasłanianiu w ciągu dnia okien.
Nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm; noś lekką i przewiewną odzież - wskazano w poradniku „Jak przetrwać upał”.
Należy też - jak dodano - pić dużo niegazowanej wody i ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu.
Jak przypomniano na stronie internetowej RCB, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.
W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13 - wskazano.
Eksperci RCB zwrócili uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.
Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu - przestrzegli. Przypomnieli, że jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka czy szum w uszach.
RCB zaznaczyło, że upał wpływa też na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.
Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu - podkreślono.
W razie zauważenia objawów przegrzania organizmu, takich jak przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze należy zadzwonić pod 112 - radzi RCB.
Czytaj też: Jest podpis prezydenta
Czytaj też: Unia Europejska superpaństwem? W PE chcą zmiany ustroju
pap, jb