Ceny producentów wzrosły mniej niż przewidywał rynek
Ceny produkcji przemysłowej wzrosły w czerwcu o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem rok temu, a rynek przewidywał wzrost na poziomie 0,7 proc. Jak informuje GUS, w porównaniu do maja tego roku ceny te spadły o 0,7 proc.
Wstępne dane – jak podaje GUS - wskazują, że w porównaniu z majem obniżono ceny we wszystkich sekcjach przemysłu. Najbardziej spadły ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie o 1,5 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 2,7 proc. i górnictwie rud metali o 0,3 proc. W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę ceny spadły o 0,7 proc., a w sekcji przetwórstwo przemysłowe - o 0,6 proc.
Największy wzrost – zgodnie z informacjami Urzędu - odnotowano (w porównaniu do czerwca 2022 r,) w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 29,5 proc.. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 14,6 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 30,1 proc., przy spadku cen w górnictwie rud metali o 5,7 proc.. W sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny w skali roku wzrosły o 3,1 proc.. Spadek cen o 4,1 proc. zanotowano natomiast w sekcji przetwórstwo przemysłowe, w tym największy w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 36,3 proc.).
Czytaj także: Dane o produkcji przemysłowej lepsze od prognoz
rb