Przemysł zwalnia? Produkcja wzrosła, ale mniej od prognoz
Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w styczniu o 3,1 proc. rdr i o 3,9 proc. mdm. Wzrost produkcji w styczniu odnotowano w 16 działach gospodarki na 34 - podał Główny Urząd Statystyczny.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2023 roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z grudniem 2023 roku.
»» O przemyśle i energetyce czytaj więcej tutaj:
Spadkowa końcówka roku dla górnictwa
Zużycie energii rośnie szybciej niż jej produkcja
Od 1 marca nowy resort i to poza stolicą. Czym się zajmie?
Według wstępnych danych wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 32,4 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 21,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 20,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,0 proc., artykułów spożywczych – o 5,9 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,6 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 15,3 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,2 proc.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: