Zachodnie koncerny nadal w Rosji! Ich zyski rosną
Pomimo sankcji wielkie koncerny chemiczne AkzoNobel i DuPont, jak i inne zachodnie firmy tej branży, nadal działają w Rosji i osiągają nawet wyższe zyski niż przed inwazją tego kraju na Ukrainę - poinformował holenderski dziennik „NRC”.
Przed wybuchem wojny na Ukrainie w kraju agresora działało w branży chemicznej ponad sto renomowanych firm zachodnich - pisze we wtorek „NRC”.
W pierwszych miesiącach wojny wiele z nich ogłosiło, że zerwie wszelkie związki biznesowe z Rosją. Gazeta wymienia, że takie deklaracje padły ze strony takich potentatów jak m.in. DuPont, Clariant, Bayer, Tikkurila, Solvay, AkzoNobel, BASF i Teknos.
Czytaj też: Secesjoniści chcą amnestii! Rząd się ugnie?
Okazuje się jednak, że spośród zagranicznych firm chemicznych, które były obecne w Rosji przed wojną, 35-60 proc. jest tam wciąż aktywnych - zauważa gazeta. „Największe europejskie firmy prowadzą w Rosji podwójną grę. Wiele zachodnich firm wykorzystuje obecne możliwości, aby kontynuować i rozszerzać swoją działalność w Rosji” – ocenia dziennik.
Zyskowny rynek
Jako przykład przywołuje fińskiego producenta farb i lakierów Tikkurila. Mimo tego, że w czerwcu 2022 r. koncern zapowiedział wycofanie się z Rosji nadal prowadzi tam działalność poprzez osiem spółek zależnych, które osiągnęły w 2022 r. obrót w wysokości ok. 150 mln euro - podaje „NRC”.
Duńska firma Danisco, wiodący światowy producent składników żywności i dostawca pasz dla zwierząt, początkowo przyłączyła się do bojkotu rosyjskiego rynku, zgodnie ze stanowiskiem swojej amerykańskiej spółki matki DuPont. Jednak później firma zmieniła swoją decyzję, a jej roczne obroty w Rosji szacowane są na ok. 72 mln euro - zauważa gazeta.
Innym przykładem jest holenderska firma AkzoNobel, która pomimo wcześniejszych zapowiedzi wycofania się z Rosji, tak naprawdę rozszerzyła swoją działalność poprzez trzy lokalnie zarejestrowane spółki – AkzoNobel Lakokraska, AkzoNobel Coatings i AkzoNobel Dekor.
W 2022 roku przychody AkzoNobel w Rosji wyniosły około 12,4 miliarda rubli (ok. 560 mln zł), a w pierwszej połowie 2023 roku obroty wzrosły o ok. 30 proc. – czytamy w gazecie.
Czytaj też: Prezydent Duda apeluje do państw. „Zmęczeni wojną”
PAP/kp