Niemcy przed TS. "Wspierają ludobójstwo Palestyńczyków"
Władze Nikaragui skierowały w piątek pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w którym oskarżyły Niemcy, że udzielając Izraelowi „politycznego, wojskowego i finansowego wsparcia” przyczyniają się do „ludobójstwa Palestyńczyków”.
Jak poinformował w piątek reżim prezydenta Daniela Ortegi, pozew ma związek z działaniami zbrojnymi prowadzonymi przez armię izraelską w Strefie Gazy, które - jak zaznaczono - Berlin „świadomie popiera”.
Tam, gdzie dochodzi do ludobójstwa
W uzasadnieniu pozwu skierowanego do trybunału w Hadze władze Nikaragui podkreśliły, że od października 2023 roku, kiedy w Strefie Gazy eskalował konflikt zbrojny, doszło do „ludobójstwa narodu palestyńskiego”.
Poprzez wspieranie Izraela Niemcy „zaniechały możliwości zapobieżenia ludobójstwu” w Strefie Gazy, zdając sobie sprawę z tego, że niemiecki sprzęt wojskowy zostanie wykorzystany do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego - napisały władze w Managui.
Niemcy - sprzeczność wobec deklaracji
W pozwie Nikaragua zarzuciła niemieckim władzom naruszenie przepisów Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 9 grudnia 1948 roku, której Niemcy są sygnatariuszem.
Niemcy sprzyjają ludobójstwu(…) i nie dołożyły wszelkich starań, aby temu zapobiec - napisał w pozwie rząd Nikaragui, zaznaczając we wstępie, że w Strefie Gazy wskutek konfliktu zginęło około 30 tys. Palestyńczyków, a ponad 70 tys. zostało rannych.
Niemcy nie udzielają pomocy poszkodowanym
Nikaragua zarzuciła też władzom w Berlinie, że celowo zaprzestały wspierania Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), która jest odpowiedzialna za dostarczanie pomocy na okupowane terytoria palestyńskie.
Niemcy doskonale zdają sobie sprawę ze skutków tej decyzji(…) dla milionów Palestyńczyków, w szczególności ze Strefy Gazy (…), jeśli UNRWA zaprzestanie działalności - twierdzi rząd Nikaragui.
Wojna, w której giną cywile
Nowa faza konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy rozpoczęła się 7 października 2023 roku od ataku terrorystycznego bojowników Hamasu na południową część Izraela. Z rąk palestyńskich zamachowców zginęło wówczas 1200 osób, a około 250 zostało uprowadzonych jako zakładnicy.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rolnicy jedno, Donald Tusk drugie
Umowa zbrojeniowa. Koreańczycy gotowi. A nasz rząd?
„Gazeta Bankowa”: Gdzie jest plan na gospodarkę?
Uwaga, szpiegujące „elektryki” z Chin!
pap, jb