Bohaterowie Fabryki Broni: Czas na renowację pomnika
Pomnik poświęcony pracownikom Fabryki Broni zamordowanym w czasie II wojny światowej zostanie wkrótce wyremontowany. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu miasta Radomia.
Projekt przewiduje remont pomnika, wymianę płyt przed monumentem i uporządkowanie zieleni. „Koszt inwestycji to blisko pół miliona złotych, z czego 270 tys. to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe 200 tys. będzie pochodzić z budżetu miasta” – poinformował wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński. Projekt przebudowy pomnika sfinansowała Fabryka Broni „Łucznik”. Prace remontowe powinny zakończyć się do października.
W październiku 1942 r. niemieccy okupanci przeprowadzili w Radomiu serię publicznych egzekucji. Większość ofiar związana była z radomską Fabryką Broni, z której wykradano pistolety Vis, wykorzystywane następnie w działalności konspiracyjnej.
Niemieckie egzekucje
W czterech egzekucjach przeprowadzonych w Rożkach, w Radomiu przy szosach kieleckiej i warszawskiej oraz obok głównej hali fabryki, Niemcy stracili łącznie 25 pracowników Fabryki Broni. 14 października 1942 r. hitlerowcy, na oczach całej załogi fabryki oraz mieszkańców Radomia ujętych podczas łapanek, powiesili na terenie zakładu 15 osób, w tym 14 jej pracowników. Publiczna egzekucja miała być przestrogą przed wynoszeniem broni z zakładu.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Wyłączenia prądu dla odbiorców są już nieuchronne
Projekt stulecia dla Małopolski! Tunel za 1,9 mld zł
Idzie wiosna, drożeją autostrady! Zaraz A2, tuż-tuż A4
Wielkanocny „prezent” Tuska – zabierze Polakom 3 mld zł
W 1981 r., staraniem zakładowej Solidarności, powstał pomnik poświęcony pomordowanym, który stanął na miejscu dawnego krzyża, w miejscu straceń. Pomnik składa się z dwóch betonowych pylonów, pomiędzy którymi umieszczony jest pod skosem metalowy krzyż.
PAP/ as/