Francuzi ukarali Google’a. Potężna grzywna
Francuski Urząd ds. Konkurencji ukarał Google’a grzywną wysokości 250 mln euro. Zdaniem urzędu internetowy gigant zbyt mało płacił francuskim wydawcom prasy, których artykuły wykorzystywał. To już kolejna grzywna: trzy lata temu koncern musiał zapłacić 500 mln euro.
Urząd zarzucił Google’owi między innymi, że nie negocjował „w dobrej wierze” z wydawcami prasy wyceny wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych. Google został ukarany za „nieprzestrzeganie niektórych zobowiązań podjętych w czerwcu 2022 r.”
Za mało, za późno
W 2022 r. Google zobowiązał się do stosowania europejskiego mechanizmu wynagrodzeń dla mediów internetowych.
Chodzi też o wykorzystywanie treści medialnych w czatbocie IA Gemini – informuje „Le Figaro”. Według Reutersa do szkolenia czatbota wykorzystywane były treści od wydawców i agencji prasowych, mimo że nie zostały one o tym poinformowane.
Google zapłaci swoim klientom 700 mln dolarów
Według Urzędu sumy przekazywane przez Google’a wydawcom były nieproporcjonalne w stosunku do czerpanych przez ten koncern zysków. Uznano ponadto, że Google zbyt późno przekazał niektórym wydawcom szczegóły dotyczące metodologii wyliczania należnych sum.
Google się tłumaczy
Google poinformował w oświadczeniu, że uregulował grzywnę, choć uznał jej wysokość na nieproporcjonalną w stosunku do zastrzeżeń wskazanych przez Urząd.
Ocenił też, że Urząd nie uwzględnił w wystarczającym stopniu jego wysiłków zmierzających do rozwiązania podnoszonych kwestii „w środowisku, w którym bardzo trudno wyznaczyć kurs, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, skąd zawieje wiatr”.
Google zapewnił też, że był i jest gotów omawiać problemy z wydawcami i Urzędem, ale „czas na większą przejrzystość odnośnie do tego, komu i jak mamy płacić (…)”.
Jest to już kolejna grzywna wymierzona przez francuski Urząd ds. Konkurencji Google’owi odnośnie do praw pośrednich. W 2021 r. nakazano koncernowi zapłacić 500 mln euro.
Google zawarł dotąd porozumienia z blisko 450 wydawcami prasy i agencjami prasowymi we Francji.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Wojna jak gra: Tak zabija nowe pokolenie żołnierzy