Greenpeace wywalczył zakaz uprawy złotego ryżu
Filipiński sąd zakazał uprawy transgenicznego złotego ryżu, który został opracowany ponad 20 lat temu w celu przeciwdziałania niedoborowi witaminy A w krajach rozwijających się. Pozew złożył Greenpeace, który walczy z GMO.
Rząd Filipin zezwolił w 2021 r. na komercyjne sadzenie ryżu Malusog, będącego lokalną odmianą złotego ryżu.
Niedobór powoduje ślepotę
Urzędnicy mieli nadzieję, że w ciągu 8 lat odmiana ta będzie stanowić 10 proc. krajowych zbiorów ryżu. Dzięki temu możliwa byłaby skuteczna walka z niedoborem witaminy A, która powoduję ślepotę, a czasem prowadzi nawet do śmierci.
Jak podaje „Science” szacuje się, że 15 proc. filipińskich niemowląt i dzieci cierpi na niedobór witaminy A.
Wygrana Greenpeace
W kwietniu 2024 r. sąd zakazał jednak upraw złotego ryżu na podstawie pozwu wniesionego m.in. przez organizację ekologiczną Greenpeace. W orzeczeniu stwierdził, że w przypadku braku naukowego konsensusu dotyczącego bezpieczeństwa złotego ryżu, nie powinien on być uprawiany komercyjnie. Sędziowie uznali, że rząd nie stworzył mechanizmów monitorowania bezpieczeństwa uprawy i spożycia tej odmiany. Zablokował również prowadzenie badań terenowych w szklarniach i na otwartych polach.
Sąd nie podjął decyzji, czy plantacje złotego ryżu mają zostać zniszczone.
Zdaniem Ingo Potrykusa, biotechnologa roślin ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii, który współkierował badaniami nad ryżem o złotej barwie, decyzja sądu „to katastrofa dla Filipin i innych państw”.
Ale dla Wilhelminy Pelegriny, działaczki Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej, jest to jednak „monumentalne zwycięstwo filipińskich rolników i Filipińczyków”.
„Nigdy nie udowodniono, że uprawy GMO są bezpieczne” – dodała działaczka Greenpeace.
Dwa nowe geny
Odmiana złotego ryżu ma dodane dwa geny - jeden pochodzący z kukurydzy, a drugi z bakterii. Umożliwiają one roślinie wytwarzanie związku, który organizm ludzki przekształca w witaminę A po spożyciu produktu.
Australia, Nowa Zelandia, Kanada i Stany Zjednoczone zatwierdziły złoty ryż do spożycia, chociaż uprawy tej rośliny są w tych krajach bardzo niewielkie lub nie ma ich tam wcale.
Oprócz Filipin tylko Bangladesz jest bliski rozpoczęcia uprawy złotego ryżu do spożycia. Tamtejszy wniosek o rozpoczęcie sadzenia jest rozpatrywany od 2017 r.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Dezubekizacja do śmieci: Sądy zwracają miliardy