Spada sprzedaż nowych ciągników. Alert dla rolników
518 nowych ciągników rolniczych zarejestrowanych zostało w maju br. To najgorszy tegoroczny wynik sprzedaży. Natomiast utrzymuje się wzrostowy trend rejestracji maszyn używanych - poinformowała PAP Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR)
Według zebranych przez Izbę (PIGMiUR) danych - na podstawie danych z CEPiK – - w maju zarejestrowano - a de facto sprzedano - tylko 518 sztuk ciągników. Oznacza to dalszy ciąg trwającej już ponad półtora roku tendencji spadkowej.
Ponure nastroje w branży rolnej
Łącznie w tym roku zarejestrowano 3277 nowych ciągników, to o 855 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli aż ponad 20 proc.
Mamy tu do czynienia z odzwierciedleniem panujących dość ponurych nastrojów w branży rolnej, które bez wątpienia miały wpływ na decyzje zakupowe (…) Do tego, przez ostatnie miesiące, potencjalni nabywcy nowych maszyn mieli znacznie bardziej niż wcześniej ograniczony dostęp do tzw. wkładu własnego, potrzebnego do pozyskania unijnych środków na sfinansowanie takich zakupów - skomentował wyniki Hubert Seliwiak z PIGMiUR.
Nowa zła ustawa
Chodzi o zapisy ustawy o pożyczce lombardowej, która w życie weszła w styczniu br. Ustawa ta była krytykowana zarówno przez rolników jak sprzedawców nowego sprzętu, ze względu na bardzo niejasne kryteria pozyskania środków na wkład własny, które w zasadzie powodowały, że stał się on niemożliwy do zdobycia**. Posłowie nowej kadencji znowelizowali ustawę skreślając kontrowersyjne przepisy, a prezydent ją podpisał - wyjaśniono.
Najpopularniejsze modele ciągnika
Najpopularniejszym modelem ciągnika jest model Farmtrac Tractors Europe 26 4WD, którego zarejestrowano 60 sztuk. Na drugim miejscu jest ciągnik Deutz-Fahr - model 5080 D Keyline, a na trzecim - John Deere 6155M.
W maju najwięcej nowych ciągników zarejestrowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.
Według PIGMiUR, w innej podstawowej kategorii nowych maszyn rolniczych, jaką są przyczepy, można zaś mówić o stabilizacji sprzedaży. W 5 miesiącu br. nabywcy zarejestrowali bowiem 374 nowych przyczep rolniczych, w kwietniu było ich 363. W sumie od początku roku zarejestrowano 1927 nowych przyczep rolniczych i jest to o 678 mniej niż przed rokiem. Spadek wynosi już 26 proc. – informuje w majowym raporcie PIGMiUR.
Po 5 miesiącach tego roku pozycję lidera w tym segmencie zajmuje Pronar z 459 nowymi przyczepami. Dalej plasują się szt. Metal-Fach i Metaltech, a za nimi Joskin i Meprozet. Najwięcej nowych przyczep kupili rolnicy w woj. mazowieckim, lubelskim i wielkopolskim .
Rynek wtórny notuje wzrosty
Utrzymuje się stała tendencja wzrostowa rejestracji maszyn rolniczych na rynku wtórnym. W ciągu 5 miesięcy br. zarejestrowano 11 241 ciągników, to o 712 więcej (6,7 proc.) niż w od stycznia do maja 2023. – podaje Izba. W przypadku przyczep, zarejestrowano ich w tym samym okresie tego roku 3009 sztuk, o 279 (10,2 proc.) więcej niż przed rokiem.
Według danych uzyskanych od zrzeszonych w CEMA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn Rolniczych) organizacji krajowych, w 2023 r. w Europie zarejestrowano ogółem 211 700 ciągników. Rejestracje ciągników rolniczych były o 4,9 proc. niższe niż w 2022 r., ale tylko nieznacznie poniżej średniej liczby zarejestrowanych ciągników w ciągu ostatnich pięciu lat.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
UOKiK: 94 proc. pomp ciepła nie spełnia wymagań!
SUV-y do likwidacji jako pierwsze. Komu przeszkadzają?
Turecki cios w chińskie elektryki
Wstyd! Państwo zwróci byłym ubekom miliardy złotych
pap, jb