Czy rowerki i hulajnogi są bezpieczne? UOKiK sprawdził
UOKiK skontrolował 46 modeli pojazdów dla dzieci: rowerów, rowerków trójkołowych i hulajnóg. Efekt? Rowery przeszły pozytywnie testy w laboratorium. Wśród rowerków trójkołowych i hulajnóg znaleziono 15 modeli z wadami konstrukcyjnymi.
Rowery dla dzieci pochodziły: 5 z importu, 5 z Polski, 5 z innego kraju UE, a rowerki trójkołowe i hulajnogi dziecięce - 32 z Chin i po 1 z Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.
Co sprawdzano?
Inspektorzy sprawdzali m.in., czy nie ma pęknięć, ostrych krawędzi i nieodpowiednich elementów wystających, czy śruby montażowe są zabezpieczone przed niekontrolowanym odkręceniem się, czy jest pełna osłona łańcucha, czy układ sterowniczy i hamulcowy działają w sposób sprawny i skuteczny, czy uchwyty kierownicy wykonano z elastycznego materiału i zaślepiono na końcach, czy kółka pomocnicze da się zamontować/zdemontować bez zwalniania zamocowania osi koła tylnego.
Rowery bez wad
Rowery przeszły pozytywnie testy w laboratorium. Do najczęstszych uchybień należały braki w oznakowaniu – najczęściej nie było prawidłowej instrukcji, danych producenta lub importera, ostrzeżeń.
Nie stwierdzono, by rowery dziecięce były wadliwe konstrukcyjnie. Wyłącznie jeśli chodzi o prawidłowe oznakowanie i instrukcję użytkowania inspektorzy UOKiK zakwestionowali 6 z 11 rowerów. W przypadku 4 rowerów brakowało danych identyfikacyjnych producenta, dodatkowo w jednym z nich danych identyfikujących produkt.
Uwaga na rowerki i hulajnogi
Z rowerkami trójkołowymi i hulajnogami dziecięcymi sprawa jest bardziej złożona.
25 z 35 modeli zabawek miało nieprawidłowości. Tu też w większości chodzi o nieprawidłowe oznakowanie - stwierdzono je w 17 modelach.
Gorzej, że po badaniach laboratoryjnych uznano, że 15 na 35 modeli miało nieprawidłowości.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie UOKiK
bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zaczęło się! Ceny gazu rosną o jedną czwartą
Obowiązkowa termomodernizacja domów! W programie „Czyste Powietrze”