Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Eurostat: Spadek bezrobocia w Polsce, w eurolandzie bez zmian

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 2 lipca 2014, 06:52

  • Powiększ tekst

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w maju 2014 roku według metodologii Eurostatu wyniosła w Polsce 9,6 proc. wobec 9,7 proc. w kwietniu - podał we wtorek Eurostat.

Według metodologii GUS stopa bezrobocia w maju spadła do 12,5 proc. z 13,0 proc. w kwietniu.

Z kolei stopa bezrobocia w strefie euro w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,6 proc. wobec 11,6 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 11,7 proc., przed korektą.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,3 proc. wobec 10,4 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii - 25,1 proc., a najniższa w Austrii - 4,7 proc.

"Choć poziom bezrobocia w Europie nadal powoli spada, to jednak najnowsze analizy kwartalne Komisji pokazują, że w perspektywie długoterminowej stopa bezrobocia wciąż rośnie, a sytuacja gospodarstw domowych o małych dochodach wcale nie jest lepsza. Choć mamy do czynienia z niewielką poprawą jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych, to jednak nadal wielu ludzi jej nie odczuło" - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Podkreślił, że państwa członkowskie muszą mocniej wspierać tworzenie miejsc pracy i intensywniej walczyć ze społecznym wykluczeniem, m.in. poprzez aktywną politykę dotyczącą rynku pracy oraz zwiększenie inwestycji społecznych, szczególnie skierowanych do ludzi młodych.

"Tylko wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej poprawie funkcjonowania europejskiej gospodarki, jeśli każdego miesiąca będą powstawały setki tysięcy nowych miejsc pracy; zrobimy dzięki temu znaczący postęp w kierunku osiągniecia celu, jakim jest 75-procentowy poziom zatrudnienia" - oświadczył Andor.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych