![Amerykański okręt podwodny z napędem atomowym. ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE / autor: Pixabay](http://media.wplm.pl/thumbs/548/NzIweDQ0Mi9jX2MvdV8xL2NjX2U5NjExL3AvMjAyNC8wNy8zMC8xMjgwLzg1NC85Y2Y3MzE2ZjU1NzU0OTMxOGY0NDA4ODEwZDk2MGJkMS5qcGVn.jpeg)
Amerykanie śledzą i blokują Rosjan na Morzu Śródziemnym
Amerykański okręt podwodny z napędem atomowym, najprawdopodobniej USS Indiana, był obecny na Morzu Śródziemnym w miejscach, gdzie widziana była rosyjska flota składająca się z dwóch załadowanych sprzętem wojskowym kontenerowców Sparta i Sparta II oraz eskortujących je okrętów.
Film pokazujący wynurzony amerykański okręt płynący z okolic północnej Sycylii na południe opublikował 3 lutego włoski portal Itamilradar, śledzący ruch samolotów, statków i okrętów na Morzu Śródziemnym. W tym czasie rosyjski konwój znajdował się u południowych brzegów włoskiej wyspy, śledzony przez samolot ATR P-72A należący do włoskich sił powietrznych i przez amerykańskiego Boeinga P-8 Posejdon, który przeznaczony jest do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych.
Rosjanie wywożą sprzęt z Syrii
Dane z portalu MarineTraffic, pokazującego położenie statków w czasie rzeczywistym wykazały, że rosyjskie statki towarowe Sparta i Sparta II w sobotę w nocy wpłynęły do Cieśniny Gibraltarskiej. Zarejestrowana została też pozycja tankowca Generał Skobielew. Chroniące konwój rosyjskie okręty wojenne - fregaty Admirał Grigorowicz i Admirał Gołowko oraz okręty desantowe Iwan Grien i Aleksandr Otrakowski - płynęły z wyłączonymi systemami identyfikacyjnymi (AIS).
Cała ta flotylla, co udokumentowały zdjęcia satelitarne, jeszcze pod koniec stycznia znajdowała się w syryjskim porcie Tartus. Centrum Oporu ministerstwa obrony Ukrainy poinformowało 4 lutego, że rosyjskie statki rozpoczęły ewakuację broni z syryjskiego portu 27 stycznia, ładując ją na Spartę i Spartę II.
»» O rosyjskim transporcie broni z Syrii czytaj tutaj:
Tajny konwój. Rosja przerzuca broń z Syrii na Ukrainę?
Rakiety i broń trafia na front na Ukrainie?
Oba statki załadowane są setkami kontenerów. Rosjanie mieli co wywieźć z syryjskiej bazy, którą wyposażyli w kilka systemów obrony powietrznej, w tym system rakietowy obrony krótkiego zasięgu TOR oraz przeciwlotniczy Pancyr-S2 uzbrojony w pociski 57E6-E. Oba systemy były widoczne na nagraniu opublikowanym przez rosyjskie ministerstwo obrony w czerwcu ubiegłego roku na portalu X. Rosjanie mieli tam także systemy S-300 i S-400 oraz przeciwokrętowe pociski rakietowe K300-P Bastion.
Te ostatnie Moskwa prawdopodobnie już w grudniu wysłała do Libii - jak donosił wówczas Amerykański Instytut Przedsiębiorczości (AEI). Według analityków amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojna (ISW) pozostały sprzęt najpewniej Rosja wykorzysta przeciwko Ukrainie.
Czy Amerykanie zablokują ambicje Rosjan w Libii?
Opuszczenie przez tę rosyjską flotę Morza Śródziemnego dowodzi, że Kreml nie wierzy w pomyślny dla siebie wynik trwających negocjacji z nowymi władzami Syrii. Baza w Tartusie była bowiem kluczowym elementem rosyjskich wpływów militarnych i politycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Obecnie Rosja może chcieć zastąpić Tartus inną bazą. W grę mogą wchodzić libijskie porty w Bengazi, Tobruku lub Al-Bajda. Są one kontrolowane przez wspieranego przez Rosję watażkę Chalifę Haftara.
Sytuacja polityczna w Libii jest jednak bardzo dynamiczna. Obecnie w połączenie podzielonych sił zbrojnych w jedną armię zaangażowały się Stany Zjednoczone. Zastępca dowódcy AFRICOM, generał John Brennan, odwiedził w mijającym tygodniu Trypolis na zachodzie i Bengazi na wschodzie kraju, gdzie spotkał się z Saddamem Haftarem, synem Chalify. Zjednoczenie armii i kraju może znacznie utrudnić Rosji przejmowanie libijskich baz.
Tadeusz Brzozowski (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rumunia nas wyprzedziła. Kluczem jest… podatek?
Nowa amunicja. Polska w europejskim projekcie SAAT
»»Oto Polska Tuska: Polska lewica odcięta od dolarów - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24