
Polacy mówią tak: "Sytuacja materialna się pogorszyła"
W ostatnim półroczu więcej osób zauważyło pogorszenie swojej sytuacji materialnej niż jej polepszenie - wynika z badania Gi Group. Na pogorszenie swojej sytuacji najczęściej wskazują osoby z niższymi zarobkami i starsze.
Aż 28,5 proc. ankietowanych deklaruje, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w ostatnim półroczu, a jedynie 25,1 proc. zauważyło poprawę. Blisko połowa badanych (46,4 proc.) twierdzi, że nie dostrzega żadnej zmiany.
Biedni stają się biedniejsi
Autorzy badania zwrócili uwagę, że pogorszenie sytuacji materialnej najczęściej zauważają osoby zarabiające poniżej 4 tys. zł, (40 proc.). Z kolei w grupie pracowników niższego szczebla 34 proc. deklaruje osłabienie swojej sytuacji materialnej, także pracownicy fizyczni wskazują na pogorszenie - 31 proc. Dla porównania, na stanowiskach kierowniczych odsetek ten wyniósł 20 proc., a poprawę swojej sytuacji widzi 40 proc. Jednocześnie identyczny odsetek kierowników (40 proc.) uważa, że nie uległa ona zmianie.
Osoby deklarujące osłabienie swojej sytuacji materialnej to głównie osoby starsze, w wieku 45-54 lat (34 proc.).
Obniżki wynagrodzeń?
O podwyższeniu wynagrodzeń najczęściej informowali pracownicy fizyczni i produkcji (42,4 proc.). Blisko 11,3 proc. z nich narzekało na obniżki, a 46,4 proc. - na stagnację. Na największe spadki płac wskazywali młodsi specjaliści (19 proc.).
W podziale na sektor, najczęściej na podwyżki (43,1 proc.) wskazywano w handlu, kolejny był przemysł oraz sektor publiczny (po 42,7 proc.). Na obniżkę wypłat narzekali przedstawiciele branży usług (19,6 proc.). Autorzy badania zauważyli, że w przemyśle, mimo wzrostu wynagrodzenia odnotowanego przez blisko 43 proc. osób, na poprawę swojej sytuacji finansowej wskazało niecałe 22 proc.
Koszty życia coraz droższe. Podwyżki niewiele wnoszą
Cytowany w badaniu Mariusz Lemparty z Grafton Recruitment zwrócił uwagę, że „podwyżki pensji nie pozwalają wielu zatrudnionym na utrzymanie dotychczasowego standardu życia”. Według niego może powodować to presję ze strony pracowników na dalsze podwyżki płac. „To duże wyzwanie dla firm ze względu na rosnące koszty działalności, wahania popytu w wielu sektorach i niepewną koniunkturę gospodarczą” - ocenił Lemparty.
Badanie
Badanie zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie Gi Group Holding na próbie ponad 500 przedstawicieli firm i ponad 500 pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2025.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Donald Trump chce „reparacji” od Europy
Rośnie nawis mieszkaniowy, ale ceny nie chcą spadać
Tusk wcisnął hamulec. Europa nam odjeżdża
»»Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ponad prawem? Tak odpowiada na pytania dziennikarza wPolsce24