
TEMAT DNIA
Pogrzeb papieża. Trwa żałoba narodowa
O północy w sobotę rozpoczęła się żałoba narodowa, którą prezydent Andrzeja Duda zarządził w związku z zaplanowanymi na ten dzień uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka. Żałoba kończy się o północy w nocy z soboty na niedzielę.
Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe papieża rozpoczną się w sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po mszy trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą. Decyzją prezydenta Dudy sobota, dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie w Polsce dniem żałoby narodowej.
„Oddając hołd i wyrażając żal w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Franciszka zarządzam wprowadzenie żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 kwietnia 2025 r.” - głosi rozporządzenie prezydenta, opublikowane w środę Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z rozporządzeniem, w czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową RP opuszcza się do połowy masztu, w szczególności na budynkach lub przed budynkami, które stanowią siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz państwa, innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism mają uwzględnić w czasie trwania żałoby narodowej potrzebę uczczenia pamięci papieża.
W związku z ogłoszoną żałobą kandydaci w wyborach prezydenckich nie planują aktywności kampanijnych.
Organizatorzy imprez kulturalnych muszą sami podjąć decyzję o tym, czy ich imprezy odbędą się czy zostaną odwołane. „Nie ma jednoznacznych reguł, które by precyzyjnie definiowały, jakie wydarzenia mogą się odbywać, a jakie odbywać się nie powinny” – powiedział PAP medioznawca dr Jacek Dziekan. Podkreślił jednak, że w polskiej kulturze i w życiu społecznym jest zwyczaj, by w czasie żałoby koncentrować się na jej przeżywaniu, a nie na rozrywce.
„Jeśli chodzi o formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów. Formalnie nie ma przeszkody, wydarzenia kulturalne mogą mieć miejsce” – powiedział w poniedziałek szef KPRM Jan Grabiec.
Większość organizatorów podjęła decyzję, że imprezy odbędą się, mają być jednak wprowadzone różne formy uczczenia pamięcią papieża Franciszka. Większość deklaruje, że będzie to minuta ciszy przez koncertem czy spektaklem teatralnym.
Mimo ogłoszenia żałoby narodowej, wynikającej z uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, zaplanowane na sobotę mecze ligowe i inne wydarzenia sportowe w Polsce odbędą się zgodnie z planem. Zostaną jednak poprzedzone minutą ciszy i okrojone z imprez towarzyszących.
Żałoba obowiązuje od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.
W uroczystościach pogrzebowych papieża zapowiedziało swój udział wielu przywódców państw, prezydenci m.in. USA i Ukrainy, premierzy oraz członkowie rodzin królewskich. Z Polski na pogrzeb Franciszka udaje się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz parlamentarzyści.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes NBP: Polska ma już ponad 500 ton złota!
Nastroje konsumenckie pod psem. Głęboki spadek!
Bank Światowy mocno tnie prognozy wzrostu dla Polski
»»Nasze firmy bankrutują! Awantura podczas Komisji! Rząd wstrzymuje wypłaty przedsiębiorcom – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.