Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Autostrady w Polsce będą za darmo. W weekendy. W sierpniu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 sierpnia 2014, 14:10

  • 9
  • Powiększ tekst

"Podjęliśmy decyzję, aby zwolnić z opłat kierowców we wszystkie weekendy sierpniowe, które nam pozostały. Tu nie chodzi o zwolnienie z opłat, bo to jest nasza strata i trzeba będzie ją pokryć, ale chodzi o otwarcie bramek, co powinno zmniejszyć (...) korki i dzięki temu być może unikniemy takich tasiemcowych, wielogodzinnych korków" - powiedział szef rządu.

Dodał, że zwolnienie będzie obowiązywało od piątku od godz. 16 do północy w niedzielę. W przypadku długiego, sierpniowego weekendu ta decyzja będzie obowiązywała od czwartku. Rząd przenalizuje też, czy podobna decyzja nie powinna dotyczyć także dnia Wszystkich Świętych.

Jak mówił premier, gdyby nie ta decyzja, to przy 30-stopniowym upale mogłoby dojść na autostradzie "do zdarzeń dramatycznych". "Chodzi więc także o bezpieczeństwo pasażerów. Chodzi o autostradę A1 w dwóch miejscach, szczególnie na wejściu pod Toruniem, ale także pod Gdańskiem. To natężenie korków jest nie do zaakceptowania" - powiedział.

Przypomniał, że umowa koncesyjna na A1 zakłada, iż płatności z budżetu państwa, jakie są kierowane do koncesjonariusza autostrady, są stałe i wynikają z umowy. "Kwestia tego ubytku nie jest związana z jakąś refundacją (...) podmiotowi prywatnemu" - powiedział.

Dodał, że GTC, które jest koncesjonariuszem na A1, odpowiada za pobór opłat, ale przekazuje te środki Krajowemu Funduszowi Drogowemu. "Będziemy musieli ten ubytek pieniędzy Krajowemu Funduszowi Drogowemu uzupełnić z rezerwy celowej, która jest w mojej dyspozycji" - podkreślił. Premier ocenił, że w sierpniowym szczycie nie powinno to przekroczyć 20 mln zł.

Zapewnił, że rząd jest pewny tych szacunków, które powstały w oparciu o ruch pojazdów na tej autostradzie w lipcu.

Tusk przekonywał, że "korki to jest rzecz charakterystyczna dla tej części świata i nie tylko".

"Nie znajdziemy prawdopodobnie w Polsce - a jestem właściwie pewien, biorąc pod uwagę także rozwój motoryzacji - zupełnie unikatowego sposobu na rozładowanie korków" - powiedział. Dodał, że kiedy projektowano sieć autostrad w Polsce, posługiwano się prognozami, które przewidywały zdecydowanie mniejsze natężenie ruchu.

Dodał jednak, że rząd będzie szukał rozwiązania, by ograniczyć zjawisko wielogodzinnego stania na autostradzie przed bramkami. "Jestem przekonany, że do końca roku systemowo znajdziemy inne rozwiązanie. Ono będzie polegało - mogę powiedzieć raczej ze 100 proc. pewnością - z rezygnacji z tego poboru opłat, jakim są bramki. Myślę oczywiście o autostradach, które są w naszej dyspozycji, pod kontrolą państwa, ale będziemy to także negocjować z koncesjonariuszami i myślę, że dojdziemy na pewno do porozumienia" - powiedział.

Premier dodał, że rząd będzie badał, który system jest wygodniejszy, bezpieczniejszy i efektywniejszy z punktu widzenia kierowców i gospodarzy autostrad. "Wiadomo, że bramki są chyba najmniej skutecznym sposobem. W związku z tym przewidujemy ten dość powszechny pobór elektroniczny, ewentualnie winietę" - powiedział.

Przypomniał, że w czasie rządów SLD był przeciwnikiem pomysłu wprowadzenia winiet, który zaproponował ówczesny wicepremier Marek Pol, bo w kraju de facto nie było autostrad i dróg ekspresowych. "Te winiety miały być formą podatku, który miał finansować budowę dróg ekspresowych i autostrad. To był powód, dla którego protestowaliśmy przeciwko wprowadzeniu winiety jako dodatkowego podatku" - powiedział Donald Tusk.

"Zajmie to nam kilka miesięcy, ale następny szczyt wakacyjny będzie już - jak sądzę - w innym rygorze poboru opłat i w związku z tym łaskawszy dla kierowców" - podsumował premier.

Do decyzji premiera o zwolnieniu z opłat kierowców na bramkach na autostradzie A1 odnieśli się w środę na konferencji prasowej politycy SLD.

"To miły prezent dla kierowców, idą wybory (samorządowe) i pewnie dlatego premier podjął taką decyzję, oczywiście każdy z nas za to (zwolnienie z opłat) zapłaci. Po prostu zrzucimy się na ten prezent, o którym mówił premier" - ocenił rzecznik SLD Dariusz Joński. Jak podkreślił, to jednak w żaden sposób nie rozwiąże problemu korków na autostradach.

Jak dodał, nie wiadomo, dlaczego kierowcy będą zwolnieni z opłat jedynie na bramkach na autostradzie A1, a nie będą zwolnieni na autostradach A2 i A4. "To jest niesprawiedliwe; ktoś, kto pojedzie nad morze, pojedzie za darmo, jeśli ktoś będzie chciał jechać na południe Polski lub na Zachód, to będzie musiał zapłacić. To tylko chwilowy zabieg premiera, który nie rozwiąże problemów" - przekonywał Joński.

W ocenie posła SLD Wiesława Szczepańskiego decyzja premiera może wręcz spowodować nawarstwienie się problemów korków. "Dzisiaj mówimy o tym, że na autostradzie jest około 70 tysięcy pojazdów, a kiedy kierowcy dowiedzą się, że będzie można w weekendy jechać za darmo, to na autostradę wjedzie ze 100 tysięcy kierowców" - przewiduje poseł SLD.

Joński przypomniał, że SLD proponuje likwidację bramek na autostradach i przygotowanie ustawy w sprawie wprowadzenia winiet. "To jedyne rozwiązanie, które może ograniczyć korki (...) winiety są dużo tańszym rozwiązaniem, wykupuje się je tylko wtedy, kiedy się korzysta (z autostrad)" - podkreślił.

PAP/ lz/

Powiązane tematy

Komentarze