Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska wzywa do zgłaszania projektów na infrastrukturę w ramach nowego budżetu UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 września 2014, 16:43

  • 0
  • Tagi: biznes Bruksela budżet UE Komisja Europejska Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd UE Unia Europejska
  • Powiększ tekst

KE wezwała dziś państwa członkowskie do zgłaszania projektów zagospodarowania unijnych funduszy przeznaczonych na poprawę połączeń transportowych o łącznej wartości 11,9 mld euro. Kaje UE mają czas na przedstawianie ofert do 26 lutego 2015 r.

Jest to największy do tej pory budżet UE przeznaczony na infrastrukturę transportową. Finansowanie zostanie skoncentrowane na osiach 9 głównych korytarzy transportowych, które mają razem stanowić bazową sieć transportu UE. Dziś otworzona została procedura konkursowa w tej sprawie.

W Polsce są połączenia m.in. między Warszawą i Gdańskiem, Gdańskiem i Katowicami, Szczecinem, Poznaniem, Wrocławiem i Katowicami, a także trasami od niemieckiej granicy na wschód i północny wschód.

"Inwestycje mają radykalnie usprawnić ruch na osi Wschód-Zachód poprzez usunięcie tzw. wąskich gardeł i ułatwienie transgranicznej działalności przewozowej na potrzeby przedsiębiorstw i obywateli w całej UE" - podkreśliła w komunikacie KE.

Wiceprzewodniczący KE komisarz ds. transportu Siim Kallas mówił na konferencji prasowej w Brukseli, że suma, na którą można składać wnioski od czwartku, jest pierwszą transzą środków przeznaczonych na ten cel. Zwracał uwagę, że inwestycje te dla mieszkańców UE oznaczają bezpieczniejsze i mniej zatłoczone drogi.

Wyjaśniał, że dokumenty zatwierdzone przez państwa unijne oraz PE opisują korytarze i zawierają listy potencjalnych projektów. "Teraz wszystko zależy od konkretnych propozycji. One mogą być zróżnicowane. Możemy finansować lub współfinansować większą lub mniejszą część projektu" - tłumaczył.

Jak zaznaczył, projekty, które złożą państwa członkowskie, będą oceniane prze specjalną komórkę KE. Przyznał, że czasu do lutego nie jest wiele, ale - jak ocenił - oznacza to, że państwa członkowskie muszą przystąpić do poważniej pracy.

Finansowanie ze środków UE dla transportu zwiększyło się trzykrotnie wobec 8 mld w latach 2007-2013, osiągając poziom 26 mld euro na lata 2014-2020 w ramach nowego instrumentu "Łącząc Europę" (CEF, z ang. Connecting Europe Facility). Jest to pierwsza transza nowych funduszy, które zostaną udostępnione dla sektora transportu.

Nowa sieć bazowa, która ma zostać utworzona do 2030 r., połączy: 94 główne porty Europy (połączenia kolejowe i drogowe); 38 kluczowych portów lotniczych z połączeniami kolejowymi do dużych miast. Jednocześnie 15 tys. km linii kolejowych zostanie przystosowanych do dużych prędkości; zrealizowanych zostanie 35 dużych projektów transgranicznych mających na celu usunięcie wąskich gardeł.

PAP/ as/

Komentarze