Polska bliska pozyskania 8 mld zl na inwestycje transportowe
Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim propozycję podziału środków z budżetu drugiego konkursu o wsparcie projektów transportowych z Instrumentu Łącząc Europę (z ang. Connecting Europe Facility – CEF). Polska ma otrzymać blisko 1,9 mld EUR.
Propozycja Komisji Europejskiej wymaga jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF, którego posiedzenie odbędzie się 8 lipca br.
– Jeżeli komitet zaakceptuje propozycję Komisji Europejskiej, Polska otrzyma łącznie w ramach pierwszego i drugiego naboru CEF 3,84 mld euro. Oznacza to, że wykorzystamy już 93 proc. przeznaczonych dla nas środków – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Wartość tzw. koperty narodowej dla Polski w CEF to 4,14 mld EUR. W pierwszym konkursie Polsce przyznano 1,94 mld EUR. O pozostałe środki z koperty narodowej Polska ubiegać się będzie w trzecim konkursie CEF, którego ogłoszenie planowane jest przez Komisję Europejską w IV kwartale 2016 roku.
– Po wyczerpaniu dedykowanych nam środków będziemy wciąż zgłaszać projekty do tzw. puli ogólnej, w ramach której polskie inwestycje konkurują z przedsięwzięciami z pozostałych krajów UE – zadeklarował wiceminister Słowik.
Beneficjentami projektów rekomendowanych przez Komisję Europejską w ramach II naboru CEF są:
PKP PLK S.A (10 projektów na łączną kwotę dofinansowania 1,64 mld EUR),
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (1 projekt z zakresu ITS - dofinansowanie 123 mln EUR),
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (3 projekty, na łączną kwotę dofinansowania 119 mln EUR),
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (1 projekt - dofinansowanie 5,6 mln EUR),
Cargotor Sp. z.o.o. (1 projekt - dofinansowanie 3 mln EUR).
>> Czytaj również: PGNiG obniża ceny gazu