Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska ogłasza - nie będzie przedłużenia okresu wykorzystania środków UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 listopada 2015, 14:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska nie przewiduje możliwości wydłużenia okresu wykorzystania unijnych funduszy z budżetu na lata 2007-2013 - powiedział rzecznik KE ds. polityki regionalnej Jakub Adamowicz. Wydłużenia tego okresu chce grupa państw UE, w tym Polska.

"Nie przewidujemy takiego przedłużenia. Niektóre kraje członkowskie już o to zabiegały, ale te wnioski zostały odrzucone" - powiedział Adamowicz.

Wskazał, że możliwość taką wyklucza decyzja szczytu UE z grudnia 2014 r., która z jednej strony mówi o dążeniu do maksymalnego wykorzystania funduszy z lat 2007-2013, a z drugiej podkreśla, że ma to nastąpić w uzgodnionych ramach czasowych.

Pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej UE mają zostać wykorzystane do końca tego roku.

Aby pomóc tym krajom, które nie radzą sobie dobrze z wykorzystaniem unijnych środków Komisja Europejska powołała "grupę zadaniową". Współpracuje ona z ośmioma państwami: Bułgarią, Rumunią, Włochami, Chorwacją, Słowenią, Słowacją, Czechami i Węgrami. Polski wśród tych państw nie ma, bo - jak tłumaczą źródła w KE - dużo lepiej niż inni radziła sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy. Pewne problemy i opóźnienia dotyczyły wykorzystania przez Polskę pieniędzy na kolej - przypominają źródła w Komisji.

Ułatwieniem dla krajów mających trudności z wydawaniem unijnych funduszy ma być też możliwość podzielenia projektów na etapy (ang. phasing), aby dokończyć je już z pieniędzy z nowego budżetu UE.

W poniedziałek polski wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska wraz z innymi krajami członkowskimi chce rozmawiać z KE o wydłużeniu o sześć miesięcy okresu wydawania funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.

Do tej pory Komisja Europejska zrefundowała Polsce 57,5 mld euro, czyli ok. 85 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013. Do rozliczenia pozostało jeszcze ponad 9 mld euro.

"Działamy razem (z krajami członkowskimi), by wynegocjować z Komisją Europejską jakieś instrumenty. Oczywiście idealne byłoby wydłużenie okresu. To nie jest nierealne, bo to zależy od woli politycznej na forum unijnym" - powiedział Kwieciński.

Międzynarodowe spotkanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Zaproszono na nie przedstawicieli Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Polska przedstawiła propozycje mechanizmów na poziomie unijnym, które pozwoliłyby państwom członkowskim dłużej wykorzystać dostępne środki ze starej unijnej perspektywy finansowej.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze