Informacje

Fot.Internet/nbp.pl
Fot.Internet/nbp.pl

58 proc. Polaków ocenia pozytywnie NBP. Nie lubimy ZUS-u, OFE i NFZ-u

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 25 września 2014, 17:59

  • 2
  • Powiększ tekst

Notowania Narodowego Banku Polskiego powróciły we wrześniu do poziomu rejestrowanego przed lipcowym pogorszeniem - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Notowania ZUS, OFE i NFZ są stabilne, ale przeważają negatywne oceny tych instytucji - zaznacza CBOS.

Poprzednio o ocenę NBP CBOS pytał badanych w lipcu. Zarejestrowano wtedy spadek ocen pozytywnych, co ośrodek wiązał z czerwcową publikacją we "Wprost" dotyczącą nagrania rozmowy prezesa NBP Marka Belki z ówczesnym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Z wrześniowego badania wynika natomiast, że od lipca zwiększył się o 15 punktów (do 58 proc.) odsetek osób pozytywnie oceniających działalność NBP, a o 3 punkty zmalał (do 14 proc.) odsetek tych, które wyrażają opinie krytyczne. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważalnie zmniejszyła się liczba respondentów nie umiejących ocenić funkcjonowania tej instytucji (z 40 proc. do 28 proc.) - relacjonuje CBOS.

Działalność Giełdy Papierów Wartościowych jest z kolei ponad pięciokrotnie częściej oceniana pozytywnie niż negatywnie (32 proc. wobec 6 proc., w obu kategoriach spadek o 3 punkty procentowe). Większość Polaków jednak (62 proc., od marca wzrost o 6 punktów) nie ma wyrobionej opinii na temat funkcjonowania GPW.

Stosunkowo stabilne - pisze CBOS - są opinie o instytucjach systemu zabezpieczenia społecznego. Działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbierana jest przez Polaków na ogół negatywnie (54 proc., od kwietnia wzrost o 3 punkty). Pozytywnie ocenia ZUS 32 proc. badanych (wzrost o 3 punkty). Działalność Otwartych Funduszy Emerytalnych też częściej jest przez Polaków krytykowana niż oceniana pozytywnie (34 proc. wobec 21 proc.).

Opinie o funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia są także względnie stabilne i też na ogół negatywne - pisze CBOS. 75 proc. Polaków (od marca spadek o 3 punkty) deklaruje niezadowolenie z działalności NFZ, a 18 proc. (wzrost o dwa punkty) jest przeciwnego zdania.

Działalność administracji podatkowej, tj. izb i urzędów skarbowych, pozytywnie ocenia 40 proc. Polaków, natomiast negatywnie - 32 proc. 28 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 września na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze