Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy mają złą opinię o sytuacji w kraju i stanie gospodarki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 marca 2013, 14:30

  • Powiększ tekst

Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; połowa jest przekonana, iż sytuacja gospodarcza jest zła - wynika z marcowego sondażu CBOS. Negatywne oceny - jak wykazują badania - narastają od początku roku.

"Trzeba zaznaczyć, że odsetki badanych negatywnie postrzegających sferę publiczną należą do najwyższych w ciągu ostatnich kilku lat" - zaznaczył CBOS w komentarzu do badania.

Opinię, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku w marcu wyraziło 68 proc. respondentów. W styczniu odsetek ten wynosił 60 proc., zaś w lutym 66 proc. Przeciwnego zdania w marcu było 19 proc. badanych - w styczniu natomiast pozytywne oceny wyrażało 23 proc. ankietowanych, w lutym 20 proc. Pozostali nie mieli w tej sprawie zdania. "Negatywne oceny rozwoju sytuacji w kraju dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych" - zaznaczono w badaniu.

Połowa (50 proc.) badanych jako złą określiła sytuację gospodarczą w Polsce. O tym, że jest ona dobra było przekonanych 12 proc. ankietowanych, zaś 33 proc. oceniło ją jako przeciętną. W porównaniu ze styczniem odsetek ocen negatywnych wzrósł o 9 punktów procentowych.

Krytycznie oceniana przez Polaków jest też sytuacja polityczna w kraju - 54 proc. badanych oceniło ją jako złą, 33 proc. jako przeciętną, zaś 7 proc. uznało za dobrą.

"W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród sympatyków PO. Zwolennicy pozostałych ugrupowań, badani o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, a także respondenci niezamierzający brać udziału w ewentualnych wyborach oraz niezdecydowani, czy wziąć w nich udział, w większości krytycznie wypowiadają się o kierunku zmian dokonujących się w Polsce" - wskazał CBOS. Zwolennicy koalicji rządowej najczęściej oceniają też, że sytuacja polityczna jest przeciętna; wśród elektoratów pozostałych partii dominują oceny negatywne.

Więcej odpowiedzi pozytywnych odnotowano w przypadku pytań o sytuację rodzin i zakładów pracy osób badanych - 41 proc. oceniło, że żyje im się dobrze; 46 proc., że przeciętnie; zaś 13 proc., że źle. Jako dobre warunki materialne swego gospodarstwa domowego określiło 38 proc. respondentów, 48 proc. jako przeciętne, zaś 14 proc. jako złe. Większość badanych (46 proc.) uważa, że sytuacja w ich zakładzie pracy jest dobra; 33 proc. określa ją jako przeciętną, 19 proc. jako złą.

W porównaniu z poprzednimi miesiącami nieco wzrosła grupa osób, która jest przekonana o tym, iż w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce nie zmieni się. Połowa badanych (50 proc.) jest przekonana, że zmian nie będzie w sytuacji gospodarczej, 31 proc. obawia się pogorszenia tej sytuacji, zaś 12 proc. spodziewa się poprawy. W odniesieniu do własnego gospodarstwa domowego zmian nie spodziewa się 70 proc. ankietowanych, 17 proc. uważa, że domowe warunki materialne pogorszą się, zaś 13 proc. sądzi, iż się poprawią.

Badanie zostało przeprowadzone od 7 do 13 marca na liczącej 1060. osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

(PAP)

mja/ bno/ mag/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych