"Mieszkanie dla młodych" może nie ruszyć w 2013 roku
Politycy PiS obawiają się, że rządowy program Mieszkanie dla młodych może nie wystartować w tym roku. Poseł Bogdan Rzońca przestrzegał, że skutkiem tego może być dalszy odpływ młodych ludzi z kraju.
Rzońca przypomniał, że wraz z końcem ubiegłego roku wygasł ustanowiony jeszcze w czasie rządów PiS program "Rodzina na swoim", który zakładał dopłaty do kredytów dla młodych małżeństw kupujących swe pierwsze mieszkanie.
"Miał zadziałać bardzo szybko nowy program Mieszkanie dla młodych, ale dzisiaj okazuje się, że trwają co prawda prawdopodobnie konsultacje społeczne, ale obawiamy się, że w 2013 roku ten program w ogóle nie zafunkcjonuje, chociaż rząd oczywiście przewidział środki finansowe na jego realizację w tym roku" - podkreślił Rzońca.
Przestrzegał, że może to skutkować dalszymi wyjazdami młodych z kraju. Według jego danych, obecnie aż 41 proc. osób w wieku 25-35 lat wciąż mieszka z rodzicami. "To jest 2,5 miliona ludzi" - powiedział poseł PiS. Rzońca skrytykował też przyjęte w rządowych założeniach programu Mieszkanie dla młodych rozwiązanie, które przewiduje wsparcie na zakup pierwszego "M", ale tylko na rynku pierwotnym.
"Oznacza to, że młodzi ludzie nie będą mogli kupować tańszych mieszkań z tzw. drugiej ręki. Kto wie, czy nie chodzi tu o to, żeby ukłonić się nisko deweloperom w większych miastach i nakręcić im koniunkturę" - zastanawiał się polityk. Wezwał rząd, by "martwił" się też o małe miejscowości, gdzie nie ma deweloperów i gdzie brakuje nowych mieszkań.
Premier Donald Tusk zapewnił na początku stycznia, że rząd w drugiej połowie 2013 roku zakończy pracę nad programem Mieszkanie dla młodych. Koncepcja programu MdM została przedstawiona przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka w połowie października ub.r. Według zapowiedzi ministra, program MdM ma szanse wejść w życie od połowy 2013 r., a najpóźniej od początku 2014 r. Początkowo program będzie kosztował 600-700 mln zł rocznie, a docelowo 1 mld zł. Według szacunków resortu z programu mogło będzie skorzystać ok. 36 tys. rodzin rocznie.
Program ma być skierowany do młodych: małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i ma im pomóc w zakupie pierwszego własnego mieszkania. Pomoc ma polegać na jednorazowej dopłacie 10 proc. do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie, a dopłatą zostanie objęte zakup do 50 m kw. mieszkania z rynku pierwotnego, o maksymalnej powierzchni 75 m kw.
(PAP)
mkr/ mok/ jbr/