Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Zamiast globalizacji robotyzacja?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2016, 19:20

  • 1
  • Powiększ tekst

Już za dwa lata nawet 40 proc. procesów biznesowych, przenoszonych do tańszych krajów dla obniżenia kosztów, może zostać zastąpionych przez inteligentne systemy i zautomatyzowaną produkcję w rodzimych krajach przedsiębiorstw.

Model outsourcingowy w biznesie pozwalał skutecznie zmniejszyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstw z rozwiniętych rynków, gdzie koszty pracy są nieporównywalnie wyższe, niż w krajach takich jak Polska. Tymczasem rozwój Internetu Rzeczy, robotyki i coraz nowocześniejsze oprogramowanie analityczne ma sprawić, że procesy, które zlecano dotąd tańszym pracownikom z krajów rozwijających się, zostaną powierzone maszynom i wrócą do macierzystych krajów – twierdzą analitycy z agencji badawczo-doradczej Gartner.

Inteligentne maszyny nie są wymysłem science-fiction. W ostatnim czasie 2,5 tys. firm zainwestowało ok 10 mld dol. w zaawansowane systemy informatyczne oraz roboty produkcyjne. Ci "wirtualni pracownicy" są z perspektywy przedsiębiorstwa bardziej wydajni, przewidywalni i mniej kosztowni w utrzymaniu niż - wyjaśnia Frances Karamouzis, starszy analityk w Gartner. - Wkraczamy dziś w erę, w której coraz istotniejsze stają się modele biznesowe oparte na algorytmach i pracy maszyn. Do tej pory kluczowym czynnikiem w rachunku opłacalności wykonywania konkretnej usługi czy wytwarzania produktu były koszty pracy, a więc także umiejscowienie geograficzne pracowników. Automatyzacja umożliwi odwrót od strategii opartej na outsourcingu i powrót procesów biznesowych do rodzimych rynków przedsiębiorstw – przekonuje.

Choć przedstawiciele agencji nie przewidują całkowitego zastąpienia ludzi przez maszyny i zaniku outsourcingu, który w Polsce bardzo się rozwinął w ostatniej dekadzie (dając zatrudnienie 130 tys. osób), zapowiadają w sektorze wiele zmian.

Tymczasem już pod koniec 2014 roku Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych opracował raport na temat automatyzacji pracy i skali zagrożeń związanych z bezrobociem technologicznym na europejskich rynkach pracy. Wymienione tam zostało 20 zawodów najbardziej podatnych na automatyzację w tym m.in. robotnicy w przetwórstwie spożywczym i pokrewni, pracownicy administracyjni i sekretarze wyspecjalizowani, pracownicy obrotu pieniężnego, maszyniści kolejowi i dyżurni ruchu, również operatorzy maszyn i urządzeń górniczych.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze