Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Założyć firmę, płacić niskie podatki, uniknąć ZUS i zarabiać - to możliwe

Maciej Stępa

Maciej Stępa

Przedsiębiorca, prezes firmy Profit Plus. (http://eprofitplus.pl/)

  • Opublikowano: 5 lutego 2015, 07:55

    Aktualizacja: 5 lutego 2015, 09:25

  • 24
  • Powiększ tekst

Dla wielu początkujących przedsiębiorców działalność gospodarcza wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Łatwość założenia, brak kosztów i liczne ułatwienia w prowadzeniu księgowości wydają się na pierwszy rzut oka bardzo kuszące, jednak wraz z rozwojem naszego przedsiębiorstwa, przejściem na tak zwany "duży ZUS” i coraz wyższymi podatkami odprowadzanymi do urzędu skarbowego, taka forma prawna może okazać się całkowicie nieopłacalna, a w pewnych sytuacjach niebezpieczna.

Bezpieczeństwo

Prowadząc działalność gospodarczą, majątek firmy i nasz majątek osobisty stanowią jedność. W przypadku zadłużenia osobistego wynikającego np. z zadłużenia mieszkania albo niespełnienia obowiązku alimentacyjnego, komornik może zająć cały majątek firmy, a co ważne w przypadku kont firmowych, w odróżnieniu od kont prywatnych, nie istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia, co oznacza, że komornik może zostawić nas bez środków na prowadzenie działalności. Oczywiście mechanizm ten działa podobnie w drugą stronę, w przypadku, gdy nasza firma będzie zadłużona nic nie stoi na przeszkodzie, aby komornik zajął nasze mieszkanie czy auto. Ten problem nie istnieje w przypadku spółek z o.o. Właściciel bądź współwłaściciel odpowiada za długi takiej spółki tylko do kwoty wniesionego kapitału, mówiąc prościej - może stracić tylko to, co zainwestował.

Bezpieczeństwo rodziny

Ciężko pracując nad rozwojem naszej działalności, zwykle nie znajdujemy czasu, aby pomyśleć, co stanie się z firmą po naszej śmierci. W przypadku działalności gospodarczej, w momencie śmierci właściciela, firma przestaje istnieć, a wszystkie umowy z nią zawarte zostają z mocy prawa rozwiązane. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna w sytuacji, gdy prowadzimy tzw. firmę rodzinną. Po śmierci przedsiębiorcy ani współmałżonek, ani ich dzieci nie mogą kontynuować działalności, dopóki nie zostanie zakończona procedura spadkowa, co w Polsce może trwać nawet dwa lata. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku spółki z o.o. gdzie śmierć jednego ze współwłaścicieli nie zmienia sytuacji firmy. Może ona kontynuować swoją działalność nawet w przypadku perturbacji związanej z dziedziczeniem udziałów a spowodowanych na przykład próbą obalenia testamentu.

Tarcze podatkowe

Spółka z o.o. pozwala nam na zastosowanie znacznie szerszej palety tarcz podatkowych niż ma to miejsce w przypadku działalności gospodarczej. Zastosowanie takiej formy prawnej pozwala nam na obniżenie podatków dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak na przykład zwolniona z podatku PCC, pożyczka pomiędzy wspólnikiem a spółką. Jedynym kosztem takiej pożyczki jest 19% podatek płacony jedynie od odsetek. Inną tarczą podatkową, do której otrzymujemy dostęp jest możliwość wynajmu np. pomieszczeń, samochodu czy sprzętu do naszej spółki.

W tym przypadku wypożyczający jest obciążony podatkiem w wysokości 8,5%.

Zmniejszenie lub wyeliminowanie składki ZUS

Odpowiednio skonstruowana umowa zawarcia spółki oraz starannie opracowany regulamin wynagradzania zarządu, dają nam możliwość stworzenia sytuacji, w której nie będzie konieczne odprowadzanie składek do ZUS za przedsiębiorcę. Profesjonalnie przygotowany mechanizm jest niepodważalny dla ZUS, jednak dla każdego przypadku wymaga wnikliwej analizy. Dlatego przy takiej operacji warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów w dziedzinie prawa spółek handlowych. Prowadzenie spółki z o.o. może początkowo wydawać się przerażające z powodu wyższego stopnia sformalizowania takiego przedsiębiorstwa. Rozważając jednak sytuacje każdej firmy osobno może się okazać, że bardziej optymalnym dla nas rozwiązaniem jest formuła sp. z o.o.

Maciej Stępa

Szymon Osadowski

Profit Plus

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze