Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W bankowości także spada koniunktura - wskaźniki są coraz gorsze

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 stycznia 2013, 12:11

  • Powiększ tekst

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł w styczniu bieżącego roku 11,5 pkt, to oznacza spadek o 5,8 pkt wobec grudniowego odczytu - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Z badania wynika, że wskaźnik Pengab wzrósł w bankach z przewagą kapitału zagranicznego - z 10,2 pkt do 10,5 pkt. W przypadku banków z przewagą kapitału krajowego wskaźnik wyniósł 6,9 pkt wobec 17,3 pkt poprzednio. Spadek wskaźnika odnotowano też w przypadku banków spółdzielczych - z 32,1 pkt w grudniu do 20,2 pkt.

"Od kilku miesięcy obserwujemy spadkowy trend wskaźnika. W styczniu powodem spadku wskaźnika były głównie ocen dotyczące rynku kredytów złotowych, przede wszystkim dla klientów indywidualnych. W styczniu było znacznie mniejsze zainteresowanie kredytami, głównie kredytami konsumpcyjnymi" - powiedział prezentując wyniki badania Marcin Idzik z TNS Polska.

Dodał, że na uwagę zwracają prognozy rynku kredytowego na najbliższe miesiące. "Prognozy na rynku przedsiębiorstw są optymistyczne, a przewidywania klientów indywidualnych są bardziej stonowane" -
mówił.

Z badania wynika bowiem, że kredyty złotowe ogółem wzrosły w 34 proc. placówek, w porównaniu z grudniowym odczytem oznacza to spadek o 19 pkt proc. Kredyty takie malały natomiast w 28 proc. banków (wzrost o 10 pkt proc.), a w pozostałych się nie zmieniły.

Natomiast wzrostu liczby kredytów ogółem spodziewa się 47 proc. placówek (+1 pkt proc.), ich spadku oczekuje 21 proc. (+3 pkt proc.). W przypadku kredytów dla ludności wzrostu spodziewa się 40 proc. placówek, co oznacza spadek o 3 pkt proc. Jeśli chodzi o kredyty dla przedsiębiorstw wzrostu zainteresowania kredytami spodziewa się 44 proc. badanych placówek (+3 pkt proc.).

Idzik poinformował też, że kredyty mieszkaniowe dla ludności wzrosły w 29 proc. placówek, a spadły w 27 proc. Wzrostu liczby takich kredytów spodziewa się 31 proc. placówek, spadku 24 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.

Z badania wynika też, że depozyty złotowe urosły w 45 proc. placówek bankowych, spadały w 15 proc. Lokaty terminowe urosły łącznie w 45 proc. placówek, spadały w 19 proc. Autorzy badania zapytali bankowców też o prognozy na 2013 r. Według 59 proc. badanych kluczowym czynnikiem warunkującym zyski banków w bieżącym roku będzie redukcja kosztów. Natomiast 40 proc. respondentów wskazało, że będzie to wzrost przychodów.

Bankowcy ocenili, że w 2013 r. największa dynamika wzrostu nastąpi w liczbie klientów korzystających z elektronicznego dostępu do bankowości i kredytów dla firm.

(PAP)

rbk/ amac/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych