Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Będzie porozumienie o wolnym handlu między UE a Japonią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 26 maja 2015
  • 16:09
  • 0
  • Tagi: biznes Bruksela Japonia Komisja Europejska UE Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Tokio chce, by unijno-japońskie rozmowy ws. umowy o wolnym handlu zakończyły się w 2015 r., jednak zdaniem strony unijnej jest za wcześnie, by określać termin. Porozumienie w tym roku jest możliwe, ale będzie to trudne - poinformowało dziś źródło unijne.

W piątek w Tokio odbędzie się 23. szczyt japońsko-unijny. Jednym z głównych tematów rozmów będzie porozumienie o wolnym handlu oraz umowa o strategicznym partnerstwie.

"Treść jest ważniejsza od tempa. Przed nami wciąż dużo pracy i daleka droga" - powiedział we wtorek pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik UE. "Dla nas jest zbyt wcześnie, by potwierdzić rok 2015. Jeśli Japonia podziela nasze ambicje, to zakończenie rozmów w 2015 r. będzie wyzwaniem, ale to możliwe" - dodał.

Urzędnik dodał, że UE zależy na ambitnym porozumieniu, obejmującym bariery celne i pozataryfowe, zasady inwestycji i zamówień publicznych oraz oznaczeń pochodzenia geograficznego produktów rolnych.

Na piątkowym szczycie stronę europejską reprezentować będą m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem, która, jak poinformowali urzędnicy UE, w Tokio pojawi się dwa dni wcześniej.

Negocjacje ws. układu o wolnym handlu trwają od 2013 r. Unijna i japońska gospodarka to łącznie ponad jedna trzecia światowego PKB. Japonia jest drugim największym azjatyckim partnerem handlowym UE. Rada UE zwraca uwagę, że o ile Japonia jest jednym z głównych inwestorów w Unii, to europejskie inwestycje w Japonii pozostają na niskim poziomie. Jak podaje Rada UE, zawarcie umowy może zwiększyć unijny eksport do Japonii o ponad 30 proc. i przyczynić się do powstania w Europie 420 tys. miejsc pracy.

Inne tematy zaplanowane na piątkowy szczyt to m.in. kwestie regionalne, w tym sytuacja na Ukrainie i w Azji Południowo-Wschodniej, a także rozmowy nuklearne z Iranem, sytuacja na Półwyspie Koreańskim, w Syrii i Iraku. Strony mają również poruszyć zagadnienia związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz kwestie klimatyczne.

Japoński rząd pod koniec kwietnia ogłosił, że do 2030 r. chce obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 26 proc. w stosunku do 2013 r. Szczyt klimatyczny w Paryżu zaplanowany jest na grudzień 2015 r.

PAP/ as/

Komentarze