Unia i Indie wznowią rozmowy o wolnym handlu
Unia Europejska i Indie wznowią rozmowy o wolnym handlu, które utknęły w martwym punkcie w 2013 roku - podała agencja Reutera, powołując się na projekt wspólnego oświadczenia w tej sprawie. Współpraca z największym na świecie demokratycznym państwem ma pomóc Unii zbudować przeciwwagę dla Chin
Projekt deklaracji, na który powołuje się Reuters musi jeszcze zostać zaakceptowany przez ambasadorów państw członkowskich przy UE oraz New Delhi. Jeśli tak się stanie, to Unia i Indie zgodzą się „wznowić negocjacje w sprawie wyważonej, ambitnej, kompleksowej i wzajemnie korzystnej umowy handlowej, która odpowiadałaby obecnym wyzwaniom”.
W planie stwierdzono też, że obie strony będą zabiegać o porozumienie w sprawie ochrony inwestycji i oznaczeń geograficznych, takich np. jak francuski szampana czy indyjska herbata Darjeeling.
Z badania przeprowadzonego przez Parlament Europejski w 2020 r. wynika, że potencjalne korzyści z umowy handlowej z Indiami dla UE opiewałyby na 8,5 mld euro rocznie, choć szacunki te wykonano przed wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
Projekt oświadczenia otwiera również drogę do realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych na całym świecie w zakresie łączności, transportu, energetyki i technologii cyfrowych.
Czytaj też: Amazon nie zapłacił ani centa podatku, a zysk ogromny
PAP/KG