Informacje

Ubezpieczenia wzajemne dla samorządów – to się opłaca!

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 15 czerwca 2015, 10:53

  • Powiększ tekst

Nie tak całkiem dawno odbyły się wybory samorządowe, a nowi włodarze polskich miast i wsi stanęli przed nie lada zadaniem; w ramach przyjętych obowiązków spadła na nich odpowiedzialność za majątek należący do ich samorządów. To nie tylko urzędy miasta czy gminy, ale także szkoły, szpitale a nawet ulice. O bezpieczeństwo tych obiektów należy zadbać. Czy samorządowcy są w stanie sobie z tym poradzić i dodatkowo pracować z korzyścią dla mieszkańców? Z pomocą przychodzi im Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

Ponieważ majątek którym dysponują samorządowe jednostki terytorialne wielokrotnie przekracza budżety tych jednostek, jest rzeczą oczywistą, że nie będą one mogły poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych, tj., wtedy gdy w efekcie trudnych do przewidzenia okoliczności dojdzie do zniszczenia, bądź znacznego uszkodzenia tego majątku.

Sztuka doboru polisy

Znakomita większość samorządów korzysta z polis ubezpieczeniowych, by w razie zaistnienia wspomnianych perturbacji mogły na podstawie wypłaconych odszkodowań odtworzyć uszczuplony majątek. Sztuka jednak nie w tym, by się ubezpieczyć, ale by to zrobić mądrze. Jednym słowem, polisa ubezpieczeniowa powinna być szyta na miarę.

Trudno szukać tego kompromisu w ofercie zakładu ubezpieczeniowego działającego w formie spółki akcyjnej. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych spółka akcyjna ma obowiązek generować zysk i z takim też zamysłem zostaje powołana do życia przez akcjonariuszy. Zysk ten przekazywany jest jej właścicielom w postaci dywidendy i powstaje dzięki odpowiednio skalkulowanej składce do wysokości której dodaje się następnie zakładany zysk.

TUW-y szansą na korzyści

Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Tu priorytetem jest ochrona przed ryzykiem członków towarzystwa. Musi być ono oczywiście dla dobra i skutecznej obrony swych członków rentowne, ale ewentualny „zysk” jaki wygeneruje, przeznacza się na obniżenie wysokości składek, bądź wzmocnienie kapitałów budowanych na poczet przyszłych wypłat tytułem odszkodowań.

Najlepszym jednak rozwiązaniem z punktu widzenia płatnika składek jest sytuacja, w której kilka podmiotów zagrożonych tym samym ryzykiem, podejmuje decyzję o utworzeniu własnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Prawo do tworzenia takich „grup wzajemnego wsparcia” daje samorządom, ale i wszystkim innym zainteresowanym grupom, ustawa ubezpieczeniowa. Nad takim rozwiązaniem powinni szczególnie zastanowić się samorządowcy, którzy borykają się z nieustannymi deficytami lokalnych budżetów.

Nie do przecenienia jest także możliwość zlikwidowania kosztów związanych z corocznym obowiązkiem organizowania postępowań przetargowych celem wytypowania ubezpieczyciela majątku samorządowego, jako że podmioty zrzeszone w ramach własnego towarzystwa ubezpieczeniowego zwolnione są z tego nakazu. Własny zakład ubezpieczeniowy to zatem nie tylko niższe składki, czy zakres ubezpieczenia uwzględniający ryzyka najbardziej dotkliwe dla ubezpieczającego się, ale też znaczne oszczędności administracyjne. Obowiązki osób zajmujących się tym kluczowym dla samorządów zagadnieniem przejmuje wówczas na siebie towarzystwo.

Niezależność ubezpieczeniowa dla samorządów

Warto w tym miejscu poruszyć jeszcze temat kosztów związanych z budowaniem własnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Samorządy, skoro już tego przykładu używamy, musiałby wspólnym sumptem pokryć wymaganą prawem ubezpieczeniowym wysokość kapitału gwarancyjnego. Jest on potrzebny na wypadek, gdyby w początkowej fazie budowania własnego zakładu ubezpieczeniowego (gdy przypis składki jest jeszcze niski), wystąpiły znaczne szkody.

W sytuacji, kiedy zebranie takiego kapitału jest niemożliwe, nie warto tracić nadziei. Prawo zapewnia możliwość utworzenia zalążka własnej firmy ubezpieczeniowej w już istniejącym towarzystwie, które posiada odpowiednie kapitały. Takie „towarzystwo w towarzystwie” cieszy się dużą autonomią, może kreować własną politykę ubezpieczeniową, posiada własny budżet a z czasem, gdy wzmocni się finansowo, może przekształcić się w samodzielny, pełnoprawny zakład ubezpieczeniowy.

Wszystkich zainteresowanych poruszoną tematyką zapraszamy na internetową stronę Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych www.fwuw.pl i do kontaktu pod adresem [email protected].

tytuł

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych