Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

PGE inwestuje w odnawialne źródła energii: uruchamia swoją największą farmę wiatrową

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2015, 12:14

    Aktualizacja: 1 grudnia 2015, 12:14

  • 1
  • Powiększ tekst

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła farmę wiatrową Lotnisko w woj. pomorskim o mocy 90 MW - poinformowała spółka. Budowa kosztowała ponad 0,5 mld zł i jest największą inwestycją Grupy w energetyce odnawialnej. Farma zlokalizowana jest w miejscowości Kopaniewo, na terenie dawnego lotniska wojskowego.

Spółka informuje, że po jej uruchomieniu łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej Grupy wzrosła do 441 MW. Po zakończeniu kolejnych inwestycji, na koniec br. wyniesie 529 MW. Wiatraki PGE obecnie zasilają w energię elektryczną ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Cytowany w komunikacie spółki prezes PGE Marek Woszczyk wyjaśnił, że rozwijanie projektów OZE przez Grupę ma za zadanie dywersyfikację źródeł wytwórczych.

"Dzięki jednoczesnej modernizacji istniejących aktywów konwencjonalnych budujemy wartość dla akcjonariuszy i sukcesywnie ograniczamy wpływ na środowisko naturalne. Grupa już dziś jest liderem w segmencie energetyki odnawialnej, a kolejne inwestycje w tym obszarze pozwolą nam tę pozycję umocnić" - podkreślił.

Farma Lotnisko składa się z 30 turbin, każda o mocy nominalnej 3 MW. Obejmuje ona ok. 550 ha i znajduje się w sąsiedztwie innej farmy wiatrowej PGE Wojciechowo o mocy 28 MW.

Spółka dodała, że prognozowana produkcja energii elektrycznej nowej farmy wiatrowej to ponad 200 tys. MWh rocznie. Pozwoli to uniknąć emisji ok. 235 tys. ton CO2 rocznie.

W tym roku Grupa uruchomiła inną farmę wiatrową Karwice o mocy 40 MW oraz swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,6 MW, zlokalizowaną na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Kolejne dwie farmy wiatrowe Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW zostaną oddane do użytku do końca tego roku.

PGE przygotowuje również projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu br. ogłoszony został przetarg na wykonawcę do przeprowadzenia badań środowiskowych.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze