Turcja podejmuje walkę z finansami terrorystów - parlament przegłosował pakiet kontrowersyjnych ustaw
Parlament Turcji przyjął ustawę o zwalczaniu finansowania terroryzmu, która przewiduje m.in. zamrożenie aktywów ugrupowań uważanych za terrorystyczne. Domagała się tego międzyrządowa organizacja zajmująca się walką z przestępczością finansową (FATF).
Ustawę uchwalono w czwartek wieczorem - podała AFP.
Jak sprecyzowało źródło w tureckim parlamencie, nowe przepisy odnoszą się głównie do Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez Turcję, jak i Unię Europejska i Stany Zjednoczone uznawana jest za organizację terrorystyczną. Kurdyjscy rebelianci chwycili za broń w 1984 r., by utworzyć w południowo-wschodniej Turcji własne państwo; od tego czasu ograniczyli swój cel do uzyskania autonomii.
FATF, czyli Grupa ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, dała Turcji czas do 22 lutego na przyjęcie przepisów, które nakładają również kary do 10 lat więzienia za finansowanie organizacji terrorystycznych. W przeciwnym razie Turcja zostałaby wykluczona z tego skupiającego 36 państw gremium opracowującego standardy w dziedzinie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Opozycja w Turcji skrytykowała nowe regulacje, które - według niej - mogą być nadużywane wobec podejrzanych o finansowanie terroryzmu w celu pozbawienia ich majątku.
Ustawa wejdzie w życie po zatwierdzeniu jej przez prezydenta Abdullaha Gula, który ma na to dwa
tygodnie.
Od końca 2012 r. tureckie władze prowadzą negocjacje z przebywającym w więzieniu przywódcą PKK Abdullahem Ocalanem. Według tureckich mediów rebelianci z PKK wycofają się z terytorium Turcji do czasu obchodzonego 21 marca kurdyjskiego Nowego Roku w ramach procesu pokojowego mającego zakończyć trwający od lat 1980. konflikt, w którym zginęło 40 tys. ludzi.
(PAP)
cyk/ ro/