Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Nowi prezesi w spółkach kolejowych PKP LHS i PKP Informatyka

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 stycznia 2016, 17:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Zbigniew Tracichleb został nowym prezesem spółki PKP LHS, a Tomasz Miszczuk został nowym prezesem PKP Informatyka, zmienili się też członkowie zarządów obu spółek - poinformowało PKP w środę w komunikacie.

Jak poinformowało PKP z zarządu PKP LHS zostali odwołani: dotychczasowy prezes Łukasz Górnicki i dotychczasowi członkowie zarządu Mirosław Smulczyński oraz Daniel Pitrus. Na stanowisko prezesa spółki powołany został Zbigniew Tracichleb, a członkami zarządu zostali Andrzej Skiba i Dariusz Sikora.

Zbigniew Tracichleb od 1978 r. związany jest z Polskimi Kolejami Państwowymi, a następnie Grupą PKP. Przez 35 lat przeszedł wszystkie szczeble od maszynisty do prezesa zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu, które to piastował od 2006 do 2013 r. Ukończył wydział prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i studiów podyplomowych Menedżer Jakości na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Andrzej Skiba - powołany w środę do zarządu PKP LHS - ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Pełnił m.in. funkcję prezesa zarządu PKS w Zamościu. Pracował także w sektorze energetycznym, w latach 2001-2004 był zastępcą prezesa ds. ekonomicznych oraz specjalisty ds. strategii i rozwoju w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej - Stalowa Wola. Był również Prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zamościu oraz kierował firmami budowlanymi.

Drugi z powołanych członków zarządu - Dariusz Sikora to absolwent Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz organizacji i marketingu w transporcie kolejowym w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz na Politechnice Warszawskiej. Z Polskimi Kolejami Państwowymi, a następnie z Grupą PKP, w tym PKP LHS, związany od 1982 roku. Przez wiele lat pracował w PKP Cargo, zajmując m.in. stanowisko dyrektora zakładu Wschodniego w Lublinie. W latach 2010-2014 pełnił funkcję członka zarządu PKP LHS ds. ekonomiczno-finansowych.

PKP poinformowała także, że we wtorek rezygnacje z funkcji w zarządzie PKP Informatyka złożył dotychczasowy prezes Adam Filutowski oraz dotychczasowy członek zarządu Jan Starzyk. Na stanowisko prezesa zarządu powołany został Tomasz Miszczuk, a członkiem zarządu został Jakub Prusik.

Tomasz Miszczuk posiada wykształcenie prawnicze. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2008 r. piastował stanowisko prezesa Instytutu Technologii Administracji Publicznej, gdzie odpowiadał m.in. za opracowanie planów i strategii transportu i rozwoju oraz realizowanie projektów doradczych w zakresie zamówień publicznych i funduszy unijnych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw wielu branż.

Prowadził również analizy procesów prywatyzacji spółek Skarbu Państwa, w tym m.in. PKP Energetyka. Od 2004 r. zasiada w Radach Nadzorczych spółek samorządowych i zarządach stowarzyszeń wspierających rozwój regionalny, m.in. w zakresie infrastruktury. W latach 2005-2006 zajmował stanowisko wicemarszałka województwa lubelskiego.

Z kolei Jakub Prusik ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Inżynierów (MBA) w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie. Jest także absolwentem Instytutu Telekomunikacji i Elektrotechniki na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. W latach 2004-2007 związany był z Grupą PKP. Piastował m.in. stanowisko pełnomocnika zarządu ds. Zarządzania Zmianą oraz dyrektora Biura Strategii i Marketingu w Telekomunikacji Kolejowej. Jako ekspert ds. zarządzania i telekomunikacji współpracował także z administracją rządową, w tym z MSW i Ministerstwem Cyfryzacji.

PKP Informatyka jest dostawcą usług IT dedykowanych firmom działającym na rynku transportowo-logistycznym, m.in. zapewnia ciągłość działania systemów i aplikacji kluczowych dla funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce - m.in. systemu rezerwacji i sprzedaży biletów kolejowych, systemu obsługi przesyłek towarowych.

PKP LHS (PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa) to firma, która zarządza infrastrukturą najdłuższej w Polsce szerokotorowej linii LHS (o rozstawie szyn 1520 mm) oraz oferuje usługę trakcyjną i dodatkowe usługi logistyczno - spedycyjne. Linia LHS ma określony zasięg regionalny - biegnie przez obszar południo-wschodniej Polski, województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze