Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Zmiany w spółkach SP: nowi ludzie w Grupie Azoty i w zarządach firm grupy Tauron

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lutego 2016, 22:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Rady nadzorcze spółek Tauron Wytwarzanie, Tauron Obsługa Klienta i Tauron Ekoenergia zmieniły w poniedziałek składy ich zarządów - wynika z informacji grupy Tauron. To kolejne zmiany w zarządach spółek grupy w ostatnich dniach. Z kolei Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty S.A. wybrało nowego przewodniczącego i trzech członków rady nadzorczej - poinformował w poniedziałek rzecznik Azotów Grzegorz Kulik. W oddzielnym komunikacie spółka podała też, że swojego członka RN powołało MSP.

Tauron przekonuje, że zmiany w zarządach spółek grupy wynikają z realizacji wdrożonej tam koncepcji poprawy efektywności zarządczej oraz optymalizacji kosztowej organów korporacyjnych.

"Konsekwentnie usprawniamy pracę spółek i obniżamy koszty funkcjonowania zarządów. To niezbędne w świetle chociażby programu poprawy efektywności na lata 2016-2018, który grupa ma niebawem wdrożyć" - powiedział cytowany w poniedziałkowym komunikacie wiceprezes zarządu Tauronu Polska Energia ds. korporacji Kamil Kamiński.

Według informacji Tauronu wobec rezygnacji prezesa spółki Wytwarzanie Alberta Kępki oraz wiceprezesa ds. ekonomiczno-handlowych Piotra Kołodzieja, rada nadzorcza tej spółki powołała - z dniem 2 lutego - na stanowiska: prezesa - dotychczasowego wiceprezesa tej spółki ds. produkcji Jacka Janasa, a na wiceprezesa - dotychczasowego prezesa Tauronu Wydobycie Łukasza Brzózkę.

W Tauronie Ekoenergii rada nadzorcza odwołała 1 lutego prezes Małgorzatę Wójcik-Stasiak i wiceprezesa Ryszarda Turka oraz powołała - z dniem 2 lutego - nowego prezesa Romana Gabrowskiego i wiceprezesa Przemysława Mandelta.

Z kolei w Tauronie Obsłudze Klienta rada nadzorcza powołała - z dniem 2 lutego - na stanowisko prezesa Patrycję Kwiatkowską-Mizerę (zastąpiła obecnego wiceprezesa Tauronu ds. handlowych Piotra Zawistowskiego), a na stanowisko wiceprezesa - Magdalenę Szymczuk. W skład zarządu wchodzą ponadto dotychczasowi wiceprezesi: Karol Janosz oraz Piotr Ostrowski. Rezygnację z funkcji wiceprezesa złożył tam Marek Ciszyński.

Wcześniej, 26 stycznia, wobec rezygnacji z funkcji dotychczasowego prezesa Tauronu Wydobycie Łukasza Brzózki i wiceprezesa Grzegorz Czornika, rada nadzorcza tej spółki powołała z następnym dniem zarząd w składzie: prezes Zdzisław Filip oraz Łukasz Gębala (nowopowołany wiceprezes) i Tomasz Cudny (dotychczasowy wiceprezes).

Z kolei w Tauronie Dystrybucja rezygnacje złożyli pełniący funkcję prezesa Marek Kleszczewski oraz dotychczasowi wiceprezesi: Paweł Cygan i Janusz Kurpas. W efekcie decyzji rady nadzorczej z 26 stycznia nowy skład zarządu tworzą tam: prezes Robert Zasina oraz wiceprezesi Jerzy Rzemyszkiewicz (dotychczasowy) i Tomasz Jachna (nowopowołany); wiceprezesem pozostaje też Marek Kleszczewski.

Według władz spółki dotychczasowi członkowie zarządów, którzy złożyli rezygnacje, otrzymali oferty kontynuacji współpracy na poziomie menadżerskim w spółkach Tauronu.

Obecny zarząd Tauronu pracuje w swoim składzie w większości od 8 grudnia ub. roku, kiedy rada nadzorcza koncernu odwołała poprzednich: prezesa Jerzego Kurellę, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Piotra Kołodzieja, wiceprezesa ds. korporacji Henryka Borczyka oraz wiceprezesa ds. handlowych Michała Gramatykę.

W skład zarządu rada nadzorcza powołała od 8 grudnia: Remigiusza Nowakowskiego na stanowisko prezesa, Jarosława Brodę na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i rozwoju, Kamila Kamińskiego na stanowisko wiceprezesa ds. korporacji oraz Piotra Zawistowskiego na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych.

Z poprzedniego składu na stanowisku pozostała wówczas wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Anna Striżyk; została jednak odwołana 8 stycznia br. 29 stycznia rada nadzorcza Tauronu powołała na to stanowisko Marka Wadowskiego.

W skład grupy Tauron wchodzą m.in. spółki Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty S.A. wybrało nowego przewodniczącego i trzech członków rady nadzorczej - poinformował w poniedziałek rzecznik Azotów Grzegorz Kulik. W oddzielnym komunikacie spółka podała też, że swojego członka RN powołało MSP.

Rzecznik wyjaśnił, że ze składu rady nadzorczej odwołana została jej przewodnicząca Monika Kacprzyk-Wojdyga, a także trzech jej członków - Marek Mroczkowski, Jacek Obłękowski i Ryszard Trepczyński.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie na nowego przewodniczącego RN powołało Przemysława Lisa, a w miejsce odwołanych członków RN Macieja Baranowskiego, Tomasza Karusewicza i Bartłomieja Litwińczuka.

Grupa dodała, że w obecnym składzie rady pozostali wybrani poprzednio: Artur Kucharski oraz członkowie wybrani z ramienia pracowników: Robert Kapka, Tomasz Klikowicz i Zbigniew Paprocki.

W późniejszym komunikacie spółka podała, że otrzymała informację z Ministerstwa Skarbu Państwa o powołaniu z dniem 29 stycznia br. do składu rady nadzorczej Marka Grzelaczyka.

Zgodnie ze statutem spółki, Skarbowi Państwa przysługuje indywidualne uprawnienie do powoływania i odwoływania jednego członka RN. Dokonywane jest to w drodze pisemnego oświadczenia kierowanego do spółki lub przez złożenie oświadczenia do protokołu Walnego Zgromadzenia przez pełnomocnika ustanowionego przez MSP.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Spółka o przychodach na poziomie 10 mld zł powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Obecnie zrzesza ponad 50 podmiotów w Polsce, a także Niemczech i Senegalu.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze