Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jak z gospodarki modernizującej się przejść do gospodarki innowacyjnej?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 marca 2016, 12:30

  • 2
  • Powiększ tekst

Jak patrzeć na innowacyjność? Jak technologia zmienia biznes? Czy znacząco poprawia wydajność przedsiębiorstw? Na te pytania odpowiada dr. Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Innowacyjność - jak się rodzi?

Gdy zaczęto przyglądać się procesom wzrostu, zwracając uwagę na to, gdzie powstają rewolucyjne innowacje i jak następnie rozprzestrzeniają się po świecie, to okazało się, że innowacje rodzą się w gospodarkach rozwiniętych. Następnie, w procesie dyfuzji, trafiają do innych gospodarek, gdzie zostają modyfikowane, udoskonalane, stają się inspiracją dla kolejnych innowacji, które są przekazywane dalej.

Patrząc na ten proces z perspektywy wzrostu produktywności poszczególnych gospodarek, zauważono, że w przypadku gospodarek mniej zaawansowanych technologicznie, kopiowanie innowacji przynosi podobny skutek, jak pojawianie się rewolucyjnych innowacji w gospodarkach rozwiniętych. Przy czym jest to łatwiejsze, szybsze i tańsze. Ponieważ w procesie wdrażania nowych produktów czy technologii zwykle powstają udoskonalenia, a nawet daleko sięgające modyfikacje, różnica pomiędzy oryginałem i imitacją zaciera się.

Dr Czyżewski kreśli scenariusz dla naszego kraju. Wskazuje, że najwyższy czas, aby Polska przeszła z gospodarki modernizującej się do gospodarki innowacyjnej.

Bez konieczności nie ma innowacyjności. W gospodarkach najbardziej rozwiniętych nie da się kopiować cudzych technologii, bo nie gwarantują one takiej wydajności, w której zmieściłyby się wysokie koszty pracy. Aby się rozwijać, trzeba wymyślać nowe produkty, usługi, technologie. Takie, których nikt jeszcze nie wymyślił. I takie, które po wdrożeniu zarobią na wysokie płace.

Więcej na blogu dr Adama Czyżewskiego.

Powiązane tematy

Komentarze