Informacje

Fot. Freeimages/Fcl1971
Fot. Freeimages/Fcl1971

Uwaga na fałszywe strony internetowe o 500 plus!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 marca 2016, 14:02

  • Powiększ tekst

MRPiPS ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi o programie 500 plus, których w ostatnich dniach przybywa. Przypomina, że jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.

"W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu Rodzina 500 plus. Monitorujemy tę sytuację" - poinformował w piątek resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Równocześnie przypomniał, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.

Wcześniej minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o podjęcie szybkich działań na zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starających się o świadczenie z programu 500 plus. MRPiPS już od kilku miesięcy ostrzega przed próbami wyłudzeń - zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych - pod pretekstem pomocy i pośredniczenia w składaniu wniosków.

Resort przypomina, że wnioski o świadczenie wychowawcze są bezpłatne i będzie można składać je od 1 kwietnia - przez internet, w gminie lub za pośrednictwem poczty. Za złożenie wniosku nie będzie pobierana żadna opłata.

Ostrzeżenie opublikowało również Ministerstwo Cyfryzacji, przypominając, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by przy okazji składania wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

MC podkreśliło m.in., że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.

Resort podkreśla, że przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program, nie korzystając z wyszukiwarek, ponieważ te mogą odsyłać na fałszywe strony o podobnym adresie i wyglądem przypominające stronę właściwej instytucji.

"Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie klienta, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego powinien się on upewnić, że wszedł na właściwą stronę lub skontaktować z konsultantem infolinii" - sugeruje resort.

Resort radzi, by zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie wiadomości. "Nie należy na nie reagować - może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!" - ostrzega MC. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej przypominającej serwis transakcyjny lub stronę związaną z programem 500 plus, należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku.

Wypłacane w ramach programu Rodzina 500 plus świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie - niezależnie od dochodów, a na pierwsze dziecko - po spełnieniu kryterium dochodowego. Świadczenia wypłacane będą do ukończenia przez dzieci 18. roku życia.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych