Prezes Polskiego Radia krytykuje opozycję i zapowiada wstrzymanie rozwoju cyfryzacji
„Projekt cyfryzacji radia nie miał racjonalnego planu, tak zresztą oceniła Najwyższa Izba Kontroli” – w rozmowie z portalem Wirtualne Media działania swoich poprzedników ocenia Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia. I zapowiada przerwanie procesu cyfryzacji.
Prezes Polskiego Radia, w wywiadzie przeprowadzonym przez dziennikarza Wirtualnych Mediów Łukasza Brzezickiego, mówi o tym, że jej zdaniem blisko 53 miliony złotych, jakie od października 2013 do końca 2015 roku poprzednie władze przeznaczyły na proces cyfryzacji, to nie były dobrze wydane pieniądze.
– Cyfryzacja radia powinna być projektem państwowym i koordynowanym przez państwo, a Polskie Radio nie powinno samo w niego wchodzić. Nadawca publiczny nie jest bowiem w stanie samodzielnie zainicjować przestawiania się na odbiór cyfrowy - nie zachęci słuchaczy do kupowania odbiorników DAB+, a firm samochodowych do montowania ich w autach – tłumaczy Stanisławczyk na łamach Wirtualnych Mediów.
– Tymczasem wydano ogromne pieniądze, budując rynek nadawczy i zawierając umowy z monopolistą jakim jest Emitel, a nie budowano jednocześnie rynku odbiorczego, który wciąż pozostaje maleńki – dodaje.
Zapytana o to, czy Polskie Radio zamierza całkowicie wycofać się z nadawania cyfrowego, Barbara Stanisławczyk odpowiedziała, że obecny zarząd podjął decyzję o wstrzymaniu rozwoju procesu cyfryzacji.
– Nie niszczymy tego, co zostało zbudowane, nie rozwiązujemy umów z operatorami nadajników i nie zamykamy anten, ale racjonalizujemy budżet, m.in. poprzez zmiany antenowe – tłumaczy prezes krajowej rozgłośni.
W wywiadzie z portalem Stanisławczyk powiedziała, że jej zdaniem cyfryzacja, jako projekt państwowy, powinna powstawać w porozumieniu międzynarodowym, ponieważ te plany dotyczą nie tylko Polski, ale wielu krajów, które zadają sobie takie samo pytanie: co dalej z cyfryzacją?”.
Dowiadujemy się też, że zarząd Polskiego Radia wystąpił już z pismem do ministerstw: cyfryzacji, kultury i skarbu państwa, w którym informuje o swoim stanowisku w sprawie cyfryzacji.
– Zaapelowaliśmy również o to, aby wspólnie móc zastanowić się nad dalszym rozwojem cyfrowego radia w Polsce – mówi Barbara Stanisławczyk.
Prezes Polskiego Radia podkreśliła jednak, że ten projekt należy realizować przede wszystkim w porozumieniu z nadawcami komercyjnymi.
– Tak jak telewizja publiczna, która kiedy przeprowadzała proces cyfryzacji, zawarła porozumienie z komercyjnymi stacjami. Bez tego wycofywanie się z przekazu analogowego Polskiego Radia jest nieporozumieniem – uważa.
Pełny wywiad Łukasza Brzezickiego z Barbarą Stanisławczyk można przeczytać na łamach Wirtualnych Mediów