Informacje

Nieruchomości: Polska nadal atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Longina Grzegórska-Szpyt

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2016, 17:19

  • 1
  • Powiększ tekst

W pierwszym kwartale 2016 roku sfinalizowano w Polsce 20 transakcji o łącznej wartości pond 0.5 mld euro, z czego większość poza stolicą– podaje Colliers International

Wbrew obawom, że zmiana władzy wystraszy inwestorów z Polski, transakcji na rynku nie ubywa, a bardzo dobry wynik pierwszego kwartału 2016, to dopiero przygrywka. Analitycy wskazują, że transakcje o wartości co najmniej 1,26 mld euro mają zostać sfinalizowane w drugim i trzecim kwartale tego roku, z czego największą (ponad 890 mln euro) będzie nabycie udziałów w Echo Prime Properties (m.in. Galeria Libero (d. Galeria Echo Katowice), Malta Office w Poznaniu, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu) przez Redefine Properties.

W ciągu ostatnich trzech lat najwięcej w Polsce zainwestowały fundusze amerykańskie, niemieckie oraz brytyjskie, ale swoje zainteresowanie sygnalizują też fundusze z Kanady i Dalekiego Wschodu.

Spodziewamy się, że wartość transakcji w 2016 roku będzie zbliżona do wyniku z 2015 r. Po spokojnym początku roku na rynku pojawił się znaczny wolumen nieruchomości na sprzedaż. Przewidujemy dalszy napływ nowego kapitału z Kanady, Australii, Korei Południowej, Chin, Singapuru, Malezji, Hongkongu oraz RPA. Globalni inwestorzy nadal będą poszukiwać platform lub dużych portfelowych transakcji, aby zainicjować swoją obecność w Polsce – podaje Piotr Mirowski, partner w Colliers International i dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego.

Regiony na topie

Transakcje inwestycyjne realizowane w kraju stanowią 45 proc. rynku Europy Środkowej i Wschodniej, wliczając w to Rosję. Jednocześnie stanowią zaledwie 1 proc. ogólnego rynku europejskiego, na którym łączna wartość transakcji w 2015 sięgnęła 300 mld euro.

Tymczasem cieszy fakt, że polski rynek inwestycyjny nie ogranicza się już tylko do Warszawy – ponad 85 proc. wartości transakcji w 2015 roku została zrealizowana poza Warszawą. W 2010 roku było odwrotnie. 85 proc. transakcji przypadało w stolicy. Potwierdza to rosnące zaufanie inwestorów do Polski jako ustabilizowanego, relatywnie dojrzałego rynku – dodaje Mirowski.

Wynik za pierwszy kwartał 2016r jest tego finansowym dowodem, gdzie najbardziej aktywnymi inwestorami byli w tym okresie Benson Elliot, GLL Real Estate Partners, Hines, GTC, Mayland a także polski inwestor, spółka SP PHN.

LG-S

Powiązane tematy

Komentarze