Informacje

Fot. Freeimages/jayanta behera
Fot. Freeimages/jayanta behera

Globalna sieć finansowa zagrożona! Banki na celowniku hakerów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 kwietnia 2016, 11:47

    Aktualizacja: 27 kwietnia 2016, 12:15

  • 1
  • Powiększ tekst

Złodzieje, którzy jakiś czas temu dokonali głośnego rabunku 81 mln dol. z centralnego banku Bangladeszu, złamali zabezpieczenia platformy SWIFT – globalnego systemu finansowego, wykorzystywanego do przesyłania miliardów dolarów pomiędzy bankami na całym świecie.

Źródłem tych sensacyjnych informacji – cytowanych przez agencję Reutersa – są specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem w brytyjskim koncernie obronnym BAE Systems.

Ich zdaniem złodziejom udało się okraść centralny bank Bangladeszu, ponieważ zhakowali zabezpieczenia systemu SWIFT, który jest wykorzystywany przez ponad tysiąc instytucji finansowych na całym świecie.

Rzeczniczka SWIFT Natasza Deteran potwierdziła już, że platforma była celem ataku szkodliwego oprogramowania. Przy okazji uspokoiła jednak, że system został już zaktualizowany o dodatkowe zabezpieczenia, które mają uchronić go przed tego typu incydentami w przyszłości.

Do instytucji finansowych korzystających z platformy wysłane zostały już natomiast specjalne ostrzeżenia sugerujące dokładne sprawdzenie procedur bezpieczeństwa.

Z najnowszych ustaleń BAE Systems wynika, że hakerzy zaatakowali serwer Alliance Access, który banki wykorzystują do komunikowania się z SWIFT. Przestępcom udało się ukryć fałszywe przekazy pieniężne, przy pomocy których wyprowadzili z banku w Bangladeszu jego rezerwy finansowe w wysokości 81 mln dolarów, podszywając się pod jego pracowników.

Konto, na którym Bangladesz gromadził krajowe rezerwy walutowe, było prowadzone przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, co stało się zresztą źródłem poważnego konfliktu pomiędzy tymi dwiema instytucjami finansowymi.

Dokładne szczegóły na temat tego, w jaki sposób hakerzy stworzyli fałszywe przekazy i ominęli systemy obronne, są owiane tajemnicą, gdyż pozostają kluczowym elementem trwającego dochodzenia w tej sprawie. Prowadzący śledztwo twierdzą jednak póki co, że winę za incydent ponosi zarówno Bank Bangladeszu, jak i SWIFT.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) to globalna sieć finansowa, którą banki wykorzystują każdego dnia do przesyłania miliardów dolarów. System pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

MK

Powiązane tematy

Komentarze