Informacje

PGNiG TERMIKA kupiło za 190 mln zł Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2016, 12:48

    Aktualizacja: 28 kwietnia 2016, 13:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Za 190,4 mln zł PGNiG TERMIKA SA kupiło 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Jastrzębiu-Zdroju. – Dzisiejsza transakcja zwiększa nasze udziały w rynku ciepła systemowego. Jest to zgodne z założeniami strategii Grupy PGNiG – powiedział Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA.

PEC to spółka zależna od zadłużonej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W 2015 roku łączna sprzedaż ciepła przez PEC wyniosła 2,6 PJ. Spółka posiada infrastrukturę 288 km sieci ciepłowniczych oraz 14 lokalnych ciepłowni. PGNiG planowało to przejęcie od lata zeszłego roku.

To w najmniejszym stopniu nie była decyzja chwili – zapewnia prezes zarządu spółki PGNiG, Piotr Woźniak. – Ta konkretna transakcja planowana była od sierpnia zeszłego roku, co można sprawdzić w strategii TERMIKI – dodaje.

Pytany o powody przejęcia PEC prezes Woźniak wskazywał atrakcyjność rynku, a także chęć wyrównania sezonowości wpływów TERMIKI.

– Poszliśmy na zakupy na Śląsk – obrazuje Piotr Woźniak. – Mamy swoją fabrykę ciepła w Warszawie i na tym rynku głównie operujemy. To jest gigantyczny i zyskowny rynek, jednak większość odbiorców ciepła to klienci detaliczni, co powoduje sezonowość konsumpcji – w lato, ani na wiosnę nie będziemy przecież grzać. Na Śląsku jest zupełnie inaczej, ponieważ tam strumień ciepła, sprzężonego powietrza i pary technologicznej potrzebny jest dla przemysłu i nie obserwuje się aż tak dużej sezonowości – tłumaczy Woźniak.

Prezes zarządu PGNiG jednocześnie podkreśla, że ze strony jego spółki nie jest to bezwzględne wykorzystywanie niekorzystnego momentu dla polskich spółek górniczych, a jedynie przyjęcie dobrej oferty.

– To nie jest tak, że wykorzystujemy słabą kondycję spółek węglowych, nie żerujemy na ich dekoniunkturze, ale nie ma co ukrywać okazja się pojawiła i grzechem byłoby nie skorzystanie z niej – argumentuje Woźniak.

Kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii Grupy PGNiG w obszarze akwizycji systemów ciepłowniczych jest złożenie 28 kwietnia 2016 roku przez PGNiG TERMIKA oferty nabycia akcji Spółki Energetycznej „Jastrzębie” SA (SEJ) od spółki JSW, która należy do łańcucha dostawców PEC, której dostarczają 0,9 PJ energii cieplnej rocznie (60 proc. całkowitej ich produkcji). SEJ zajmuje się także wytwarzaniem sprężonego powietrza i chłodu dla kopalń JSW. Prezes Woźniak zapewnia, że i to nie zaspakaja apetytu PGNiG na rynek ciepłowniczy.

– Jeszcze nie skończyliśmy tych „zakupów na Śląsku” – deklaruje prezes zarządu PGNiG.

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski również zapewnia o rynkowym charakterze konsolidacji oraz o zwiększeniu konkurencyjności PGNiG względem zagranicznych konkurentów.

– Transakcja odbywa się na zasadach rynkowych, obie strony są usatysfakcjonowane wynikiem prowadzonych negocjacji – uważa minister Tchórzewski. – Grupa Kapitałowa PGNiG staje się silnym podmiotem na rynku ciepłownictwa w Polsce i dużą konkurencją dla zagranicznych przedsiębiorstw – dodaje.

MS

Powiązane tematy

Komentarze