Tauron chce przejąć głównego dostawcę ciepła na południu Śląska
Tauron prowadzi rozmowy z Grupą Orlen w sprawie sprzedaży akcji Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW), a częścią rozliczenia mają być akcje spółki z Jastrzębia Zdroju. Tym samym zakłady należące do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa mogą trafić do Grupy Tauron. Energetyka Przemysłowa jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców z Rybnickiego Okręgu Węglowego.
„Zainteresowanie jastrzębską spółką, jest naturalne w kontekście wzmacniania i rozwijania segmentu ciepłowniczego Grupy w województwie śląskim. W ubiegłym roku do struktur Tauron Ciepło dołączyła Energetyka Cieszyńska. Naszym celem jest uporządkowanie portfela właścicielskiego Grupy, a w konsekwencji poprawa zarządzania operacyjnego. Ostatnie zmiany w strukturach właścicielskich obu firm nie wstrzymały negocjacji dotyczących przejęcia całości Elektrociepłowni Stalowa Wola przez Orlen” – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Tauron zaznaczył w komunikacie, że porozumienie do listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży akcji ECSW, podpisanego z PGNIG w 2021 roku, nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. Taka decyzja uzależniona będzie m.in. od wyników negocjacji. Porozumienie świadczy o zamiarze kontynuacji rozmów niezależnie od zmian właścicielskich obu firm.
Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji i ma moc elektryczną ok. 450 MW. Dostarcza ciepło mieszkańcom Stalowej Woli i Niska.
W Elektrociepłowni Stalowa Wola pracuje również rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i te łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego.
PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Firma z Jastrzębia produkuje również energię elektryczną i ciepło dla lokalnego przemysłu oraz mieszkańców.
Firma posiada sześć głównych zakładów na terenie województwa śląskiego. W ich portfelu są mniejsze ciepłownie rejonowe, elektrociepłownia i kotłownie gazowe. Spółka posiada również ponad 321 km sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych, którymi dystrybuowane jest ciepło do 10 gmin i odbiorców przemysłowych.
Tauron/rb