Informacje

Fot. Pibwl/CC BY-SA 3.0
Fot. Pibwl/CC BY-SA 3.0

Pierwsze nowoczesne armatohaubice Krab już na stanie polskiego wojska

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2016, 15:58

  • 5
  • Powiększ tekst

Dwie pierwsze armatohaubice Krab kalibru 155 mm produkowane przez Hutę Stalowa Wola przekazane zostały w czwartek mazurskiemu pułkowi artylerii z Węgorzewa. W sumie do polskiego wojska trafią 24 armatohaubice.

Prezes HSW Antoni Rusinek powiedział podczas czwartkowej uroczystości, że jest to szczególny dzień dla zakładu. "Długo czekaliśmy, żeby sfinalizował się projekt Kraba. Dzisiaj jest jednym z najlepszych produktów tego rodzaju na świecie" - dodał.

Rusinek mówił, że w najbliższym czasie rozpoczną się negocjacje z wojskiem na zakup kolejnych Krabów. Na razie HSW ma umowę na dostawę 24 sztuk, podwozia do nich dostarczy firma z Henwha Techwin z Korei Południowej.

Prezes HSW dodał, że podwozia w kolejnych egzemplarzach będą produkowane w Stalowej Woli. Zadeklarował jednak, że produkcja ta będzie odbywała się z "udziałem wielu firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej". "Każdy dla siebie znajdzie kawałek tortu w tym programie" - zapowiedział.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podkreślał, że przekazanie wojsku pierwszych Krabów to pokazanie nowej formuły współpracy między Polską i Koreą. "Ta współpraca będzie miała szansę rozwoju w dalszych latach i liczę, że dzięki niej podniesiemy polskie zakłady do czołówki światowej" - powiedział.

Kownacki zaznaczył, że polskie zakłady muszą produkować nie tylko dla polskiej armii, ale i szukać rynków zbytu w innych krajach.

Obecny na uroczystości południowokoreański wiceminister obrony narodowej Byoung jik Yoo przypomniał, że w tym roku przypada 27. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Koreą Południową.

>> Czytaj również: 80 mln zł dla polskich twórców gier wideo

"Od tego czasu nasze kraje w relacjach zrobiły bardzo dużo. Tempo, w którym idziemy, jest naprawdę znaczące i dziś możemy zbierać owoce naszej współpracy" - dodał.

Yoo podkreślił, że dzięki współpracy oba kraje mogą bardzo dużo osiągnąć, nie tylko w gospodarce, ale również w innych dziedzinach.

Prezes Hanwha Techwin, która dostarcza podwozia do Kraba, Hyun woo Shin zaznaczył, że sukces, jakim jest armatohaubica, nie byłby możliwy bez wsparcia rządów z obu krajów. "Krab jest przykładem tego, co możemy wspólnie zrobić w zakresie obronności" - powiedział.

Zadeklarował, że jeszcze w tym roku jego firma dostarczy 22 podwozia. "Zapewnimy też transfer technologii do Stalowej Woli. Wierzę, że dzięki temu HSW się będzie rozwijać" - dodał prezes Hanwha Techwin.

Produkowane w Stalowej Woli działo samobieżne Krab 155 mm ma podwozie koreańskie. HSW podpisała umowę na dostawę podwozi i transfer technologii z południowokoreańską firmą Samsung Techwin (obecnie spółka nazywa się Hanwha Techwin) w połowie grudnia 2014 r.

Pierwotnie to polskie zakłady Bumar-Łabędy miały dostarczyć kompletne podwozia dla Kraba. W 2012 r. armia otrzymała osiem egzemplarzy. W trakcie prób eksploatacyjnych m.in. w podwoziu pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Poprawione wozy miały zostać dostarczone w 2015 r., ale próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy.

Zgodnie z umową z Koreańczykami, dostarczą oni pierwsze 24 podwozia, kolejne 12 sztuk będzie montowane już w HSW, na nich szkolić się będą polscy pracownicy. Następne podwozia mają już być produkowane na licencji w Stalowej Woli, mają być doposażone w polskie podsystemy i urządzenia.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze