Informacje

Armatohaubice "Krab", fot. PAP/Darek Delmanowicz
Armatohaubice "Krab", fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rekordowy kontrakt Huty Stalowa Wola na uzbrojenie polskiej armii

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 grudnia 2016, 23:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Huta Stalowa Wola w latach 2018-2024 zrealizuje dostawę 96 96 armatohaubic samobieżnych 155 mm „KRAB” dla Sił Zbrojnych RP. To największe zamówienie w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wartość podpisanej umowy wynosi blisko 5 mld zł.

14 grudnia br. w obecności Premier RP Beaty Szydło, Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz przedstawicieli Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. została podpisana umowa pomiędzy należącą do Grupy PGZ spółką Huta Stalowa Wola S.A. i Inspektoratem Uzbrojenia MON, dotycząca dostawy czterech Dywizjonowych Modułów Ogniowych o kryptonimie „REGINA” dla Sił Zbrojnych RP.

Gratulacje należą się wielu ludziom, którzy postawili na to, aby polska armia była doposażona w sprzęt produkowany w Polsce. Żeby polskie zakłady zbrojeniowe były podstawą produkcji i wyposażenia dla polskiej armii. Taki kierunek obraliśmy już kilka lat temu – podczas uroczystości w Stalowej Woli powiedziała premier Beata Szydło.

"To niezwykle ważny moment, ale trzeba podkreślić, że takich projektów w przyszłych latach chcemy realizować więcej. Podkreślam, że priorytetem rządu jest rozwój gospodarczy oparty o odbudowę przemysłu, polskiej produkcji i powiązanie tych wszystkich gałęzi w taki sposób, aby również przemysł wojskowy był kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ten plan jest i będzie konsekwentnie realizowany" – dodała Beata Szydło.

Podpisaliśmy kontrakt na 96 „KRABÓW” oraz na odpowiednią ilość wozów. To pokazuje, jak wielką wagę przykładamy do rozwoju wojsk operacyjnych. Z tego punktu widzenia decyzja o podpisaniu tej umowy ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia wojsk operacyjnych, dla przeciwstawienia się jakikolwiek agresji. Nie istnieje państwo bez armii, nie istnieje armia bez własnego przemysłu. Polska armia będzie armią silną, zdolna zmierzyć się z każdym przeciwnikiem. Polegamy na własnej armii, na własnym sprzęcie, na takich pracownikach jak tutaj, w Stalowej Woli, i na takich Zakładach jak Huta Stalowa Wola. Siła naszej armii jest przede wszystkim w możliwościach, jakie stwarzają Polacy swoją ciężką pracą. Polski przemysł będzie wspierał polską armię, ale będzie też się rozwijał dla siły i zamożności wszystkich Polaków – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Umowa podpisana w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. zakłada, że Spółka wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym RP 4 Dywizjonowe Moduły Ogniowe o kryptonimie „REGINA”. W skład każdego Modułu wchodzą 24 armatohaubice samobieżne 155 mm „KRAB”, 3 wozy dowódczo-sztabowe (WDSz), 8 wozów dowódczych (WD) różnego szczebla, 6 wozów amunicyjnych (WA) oraz 1 wóz remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUiE). Dostawa sprzętu rozpocznie się pod koniec 2018, a zakończy w 2024 roku. Umowa, która została podpisana w Stalowej Woli, dotyczy największego zamówienia po 1989 r., jakie Siły Zbrojne RP zleciły do realizacji polskiemu przemysłowi obronnemu – jej wartość jest bliska 5 mld PLN. Dywizjonowy Moduł Ogniowy samobieżnych armatohaubic 155 mm jest podstawowym modułem taktyczno-ogniowym artylerii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP.

W ramach umowy Huta Stalowa Wola S.A. wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym RP łącznie 96 armatohaubic samobieżnych 155 mm „KRAB”, które uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. AHS „KRAB” przeznaczona jest do niszczenia systemów rakietowych, baterii artylerii i rakiet przeciwlotniczych, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów zmechanizowanych i zmotoryzowanych, znajdujących się w głębi ugrupowania przeciwnika oraz innych ważnych obiektów zaplecza. Amunicja do AHS „KRAB” – zarówno klasyczna, jak i z gazogeneratorem – produkowana jest przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. spółkę MESKO S.A.

Armatohaubica „KRAB” to jeden z najnowocześniejszych produktów na świecie. To prawdziwa duma polskiego przemysłu, ponieważ „KRAB” powstał właśnie w Hucie Stalowa Wola. Dlatego możemy powiedzieć, że już dzisiaj polski przemysł może polskiej armii zapewnić realne wzmocnienie. Podpisanie umowy, dotyczącej programu „REGINA”, jest wydarzeniem bez precedensu. To największy w historii Polski kontrakt dla krajowego przemysł obronnego. (…) Dostawa tego najnowocześniejszego sprzętu dla polskiej armii zbiega się z 80. rocznicą powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. To symbol, ale jakże rzeczywisty. Dzisiaj przemysł obronny na nowo staje się kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Oprac. sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze