Informacje

Federica Mogherini, fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
Federica Mogherini, fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Szefowa dyplomacji UE: nie ma alternatywy dla kwot uchodźców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 9 maja 2016, 16:11

    Aktualizacja · 9 maja 2016, 16:11

  • 11
  • Tagi: gospodarka migracja ekonomiczna migracja ludności migranci polityka uchodźcy Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że nie ma alternatywy dla tzw. kwot uchodźców, to znaczy dla relokacji uchodźców w poszczególnych krajach członkowskich UE. Mówiła też o potrzebie wewnętrznej solidarności.

Podczas debaty w Wiecznym Mieście na temat Europy Mogherini oświadczyła: "Mechanizm kwot jest jedynym sposobem dzielenia się odpowiedzialnością" w podejściu do sprawy napływu migrantów.

Następnie podkreśliła, że na wyzwanie to należy reagować również walką z przemytnikami migrantów, wysyłających ich do Europy przez Morze Śródziemne. "A my tę walkę prowadzimy i robimy to dobrze" - zauważyła.

Zjawisko masowej migracji, jak oceniła Mogherini, "nie zniknie, bo ludzi uciekających przez wojnami mury nie mogą zatrzymać".

"Nie łudźmy się, że możemy trzymać ich za drzwiami" - dodała szefowa dyplomacji UE.

Wcześniej w poniedziałek, podczas ceremonii wręczenia rzymskim szkołom podstawowym flag Unii Europejskiej, Mogherini tłumacząc uczniom sprawę kryzysu migracyjnego i polityki UE wobec niego, między innymi kwestii relokacji uchodźców, mówiła: "Europa jest rodziną, naszym domem. Jeśli ktoś jest w potrzebie, pomaga się mu, bo problem każdego jest problemem wszystkich".

(PAP)

Czytaj także: Wiemy, ilu cudzoziemców otrzymało w Polsce status uchodźcy

Komentarze