Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ziobro niczym FBI. Minister chce uderzyć w majątki przestępców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 maja 2016, 13:35

  • 20
  • Powiększ tekst

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pragnie zaostrzyć walkę ze zorganizowaną przestępczością. Uderzy przestępców tam, gdzie najbardziej boli - w portfele.

Zapisy ustawy o konfiskacie rozszerzonej mają uderzyć w majątki przestępców działających w ramach zorganizowanych grup. W myśl projektu sprawca przestępstwa będzie musiał dowieść, że nie wzbogacił się nielegalnie. W przeciwnym wypadku państwo skonfiskuje jego majątek na poczet dalszych działań i odszkodowań.

Co więcej - przestępca, któremu nie uda się przedstawić legalnych źródeł dochodu, straci mienie z pięciu lat przed popełnieniem danego przestępstwa i pięciu lat po nim.

Ustawa jest o tyle ważna, że przewiduje również możliwość konfiskaty majątku przepisanego na tzw. "słupy" (czyli podstawione przez gangsterów osoby), fikcyjne firmy, a nawet - rodzinę.

Prof. Janusz Raglewski pytany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wskazuje na reperkusje, jakie może nieść ustawa dla przestępców:

Nie sposób kwestionować tezy, że duże znaczenie dla ograniczenia zjawiska przestępczości ma uczynienie jej nieopłacalną przy wykorzystaniu jak największej liczby instrumentów prawnokarnych.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w większości państw europejskich. Z kolei FBI korzysta z nich już od ponad trzydziestu lat - wówczas w jednym z zapisów tzw. ustaw RICO wprowadzono zapis, w myśl którego majątek przestępcy działającego w ramach zorganizowanej grupy może zostać skonfiskowany na poczet odszkodowań i dalszej walki z mafią.

Dziennik Gazeta Prawna/ HG.org/ as/

Powiązane tematy

Komentarze