Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"Rozbudujemy wywiad skarbowy". Wszystkie pomysły resortu finansów na poprawę ściągalności podatków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 maja 2016, 10:58

    Aktualizacja: 25 maja 2016, 10:58

  • 1
  • Powiększ tekst

Kwota wolna od podatku i jej podniesienie było jednym z głównym postulatów PiS podczas wyborów w 2015 roku. Teraz jednak temat nieco przycichł, zaś Ministerstwo Finansów planuje inne działania, między innymi uszczelnianie VAT. O pomysłach na zmniejszanie luki podatkowej i kwocie wolnej od podatku mówi Waldemar Grzegorczyk - rzecznik Ministerstwa Finansów.

Arkady Saulski: Wczoraj rząd zajmował się uszczelnieniem poboru podatku VAT. Jakie są największe trudności w poborze tego podatku obecnie? Jak rząd planuje usprawnić pobór tego podatku?

Waldemar Grzegorczyk: Priorytetem Ministerstwa Finansów jest poprawa ściągalności podatków. W tym celu zaproponowane zostały takie rozwiązania jak wprowadzenie do prawa polskiego klauzuli generalnej o unikaniu opodatkowania, czy obniżenie limitu płatności gotówkowych (wzorowane na innych państwach UE). MF zaproponowało, aby limit gotówkowych rozliczeń między przedsiębiorstwami został obniżony z obecnego poziomu 15 tys. euro do 15 tys. zł.

1 lipca 2016 r wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny, który będą musiały stosować największe firmy. Wprowadzenie JPK nie wiąże się z nadaniem nowych uprawnień kontrolerom. Sprawi, że uczciwi podatnicy będą znacznie rzadziej niepokojeni kontrolami, a coraz sprawniejsze stanie się typowanie. Kontrole będą się pojawiać tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu skuteczniej będą namierzani oszuści podatkowi.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Ustawa umożliwi stworzenie systemu teleinformatycznego, który będzie wspierał te organy w zwalczaniu oszustw i wyłudzeń podatku VAT. Przyczyni się także do uszczelnienia systemu poboru tego podatku.

Planowane jest utworzenie jednolitej administracji skarbowej zajmującej się gromadzeniem dochodów budżetowych. Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) planowane jest na 1 stycznia 2017 r. W maju projekt zostanie przesłany do dalszych prac legislacyjnych.

Czytaj także: Ziobro niczym FBI. Minister chce uderzyć w majątki przestępców

Planujemy wprowadzenie uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla podatników wykazujących przychody do 150 tys. zł rocznie oraz podniesienie progu podlegania podatkowi VAT z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł. Dzięki uwolnieniu setek tysięcy podatników od wymogów administracyjnych, można by skoncentrować działania administracji podatkowej na monitoringu podatników o większych obrotach, czyli tam gdzie powstaje zasadnicza część luki VAT. Do tego dochodzi tzw. pakiet paliwowy (zmiany m.in. w ustawie o VAT), który pozwoli uszczelnić pobór podatku VAT w związku z obrotem paliwami.

Czy wywiad skarbowy zostanie rozbudowany?

Planujemy wzmocnić wywiad skarbowy. Będzie to realizowane na podstawie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która ma scalić służby podatkowe, kontroli skarbowej i celne. Ideą powstania KAS jest z jednej strony, zajęcie się rzetelną obsługą podatnika, z drugiej – stworzenie silnej struktury do walki z przestępczością gospodarczą.

Czy resort finansów planuje w najbliższym czasie zrealizować zapowiedź podniesienia kwoty wolnej?

W kwestii tzw. kwoty wolnej rozważane jest stopniowe jej zwiększanie od 2017 roku po 1 tys. zł rocznie, aż do osiągnięcia poziomu 8 tys. zł.

Kiedy w takim razie możemy spodziewać się konkretnego planu lub ustawy? Czy jest szansa by pojawiła się przed końcem tego roku?

W KPRM z udziałem m.in. ministra Pawła Szałamachy toczą się prace nad połączeniem dotychczasowych danin w jeden podatek. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje i w związku z tym nie są znane szczegóły tej propozycji.

Zobacz: Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi... Będziecie w szoku!

Powiązane tematy

Komentarze