Informacje

Zmodernizowany Mini-Beryl, fot. Wikipedia/Pibwl/CC BY-SA 3.0
Zmodernizowany Mini-Beryl, fot. Wikipedia/Pibwl/CC BY-SA 3.0

Polski producent broni podpisał duży kontrakt z polską armią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 maja 2016, 15:31

  • 7
  • Powiększ tekst

Fabryka Broni "Łucznik" wyprodukuje dla polskiej armii ponad 26 tys. sztuk karabinków Beryl i subkarabinków mini-beryl. To największy kontrakt radomskiego zakładu od 2000 r. Jego wartość opiewa na kwotę ponad 156 mln zł.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Polskiej Grupy Zbrojeniowej Hanna Węglewska, latach 2016-2019 radomski "Łucznik" dostarczy dla polskiego wojska ponad 17,6 tys. karabinków szturmowych Beryl oraz 8,4 tys. jednostek mini-beryl.

"Po raz kolejny polskie wojsko obdarzyło nas swoim zaufaniem. Umowa niesie za sobą wiele korzyści. Żołnierze dostają nowoczesny, niezawodny i, co ważne, w 100 proc. polski sprzęt, a my dzięki tej współpracy pozyskujemy środki umożliwiające nam dalszy rozwój" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Fabryki Broni "Łucznik" Edward Migal.

Dodał, że biorąc pod uwagę wartość kontraktu podpisana we wtorek umowa jest największą od 2000 r. "Należy jednak pamiętać, że jest to współpraca wieloletnia i ilości karabinków w poszczególnych latach kształtują się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego czy lat wcześniejszych" - zaznaczył Migal.

Według wiceprezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Macieja Lwa-Mirskiego umowa potwierdza możliwości PGZ w zakresie uzbrojenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt. "To kolejny sukces zarówno PGZ, jak i Fabryki Broni "Łucznik" - stwierdził Lew-Mirski.

5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 BERYL i subkarabinek MINI-BERYL to broń automatyczna przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Charakteryzuje je celność, niezawodność, trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Dzięki kompaktowym rozmiarom MINI-BERYL jest łatwy do przenoszenia i do walki w pomieszczeniach zamkniętych.

Fabryka Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. została powołana 14 lipca 2000 r., 75 lat od powstania fabryki broni w Radomiu. Jest głównym producentem i dostawcą broni dla polskiego wojska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Roczne przychody fabryki kształtują się na poziomie ok. 70 mln zł.

(PAP)

Czytaj także: PZL-Świdnik buduje bezzałogowy śmigłowiec. Unikalny w skali Europy!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze