Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rozpoczęła się inwentaryzacja zasobów przyrodniczych lasów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 czerwca 2016, 09:03

  • Powiększ tekst

Na 1800 czteroarowych działkach w 10 nadleśnictwach Podkarpacia rozpoczęła się dziś inwentaryzacja zasobów przyrodniczych lasów tego regionu. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczy 90 specjalistów z różnych dziedzin, potrwa do połowy lipca.

"Projekt odbywa się w pełni sezonu wegetacyjnego. Chcemy szczegółowo oszacować walory przyrodnicze naszych lasów. Na każdej z wyznaczonych powierzchni zostaną m.in. zarejestrowane, sfotografowane i opisane wszystkie występujące tam rośliny, owady, opisane zostanie szczegółowo siedlisko, przeprowadzone będą badania glebowe" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak dodał dzięki tym badaniom "leśnicy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej". "Po zakończeniu inwentaryzacji wybrane powierzchnie leśne będą stale monitorowane" - zaznaczył.

Inwentaryzacja według jednolitej metodyki przeprowadzana jest w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Obejmuje lasy rosnące na terenach podgórskich i górskich.

"Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak na znacznie większą skalę i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym. Zdobyte u nas doświadczenia będą z kolei wykorzystane w przyszłości w całych polskich lasach" - zauważył Marszałek.

Krośnieńska RDLP nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość w południowo-wschodniej Polsce wynosi 38 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona niemal o 50 proc., co sprawia, że region jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi prawie 10 m sześc. na jeden hektar. "Natomiast zasobność naszych lasów osiągnęła 300 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 262 m sześc. na jeden hektar. Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 12 lat wyższy niż średnia dla Polski" - przypomniał rzecznik.

Blisko 30 proc. podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-60 lat temu na gruntach porolnych.

Lasy Podkarpacia są także ostoją dzikiej zwierzyny. Żyje tutaj m.in. 344 żubry, 200 niedźwiedzi, 565 wilków, 255 rysi, 196 żbików oraz 9,6 tys. bobrów. W południowo-wschodniej Polsce bytuje też m.in. blisko 10 tys. jeleni, 36 tys. saren, 7,9 tys. dzików oraz prawie 340 łosi.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych