Poczta Polska SA ma nowego prezesa
Przemysław Sypniewski jest nowym prezesem zarządu Poczty Polskiej SA - poinformowało w czwartek biuro prasowe spółki. Sypniewski rozpocznie urzędowanie 21 czerwca. Rada nadzorcza PP powołała też na członka zarządu Iwonę Ziomek.
Przemysław Sypniewski ma 48 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i stypendystą Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.
Pod koniec lat 90. był wicedyrektorem biura w Poczcie Polskiej. W latach 2005-2008 członek Rady Poczty dwóch kadencji - w obu pełnił funkcję Sekretarza Rady.
Później był biegłym Najwyższej Izby Kontroli ds. rynku pocztowego i regulacji pocztowych, a także ekspertem sejmowej komisji ds. tworzenia prawa pocztowego i implementacji dyrektyw pocztowych Unii Europejskiej.
Założyciel i pierwszy prezes Instytutu Pocztowego, stowarzyszenia obywateli zajmującego się rynkiem pocztowym.
Poczta Polska nie miała prezesa od stycznia br., kiedy nowo powołana rada nadzorcza spółki odwołała dotychczasowego prezesa zarządu PP Jerzego Jóźkowiaka. Jednocześnie rada delegowała do pełnienia funkcji prezesa zarządu Marka Chibowskiego, ówczesnego wiceprzewodniczącego rady nadzorczej spółki.
W środę Chibowski zrezygnował z funkcji p.o. prezesa zarządu i jednocześnie powrócił na stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Poczty Polskiej.
Oprócz prezesa PP rada nadzorcza spółki powołała nowego członka zarządu - Iwonę Ziomek.
Iwona Ziomek jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe o kierunku: marketing i zarządzanie w przedsiębiorstwach łączności na Uniwersytecie Szczecińskim, zarządzanie personelem na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz podyplomowe studia menedżerskie dla kadry kierowniczej Poczty Polskiej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Gdańsku.
Z Poczta Polską jest związana od 1995 roku pracowała zarówno na stanowiskach specjalistycznych jak i kierowniczych w różnych jednostkach organizacyjnych Spółki. Ostatnio zatrudniona w pionie operacji logistycznych - WER Rudna Mała na stanowisku specjalisty.
Jak wskazywało jeszcze w kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa najpilniejszym zadaniem nowego zarządu spółki będzie e-substytucja, czyli zmiana korespondencji listowej na elektroniczną. Innym zadaniem stojącym przed polskim operatorem - według MIB - jest usprawnienie działalności spółki. Resort wskazał też na konieczność przebudowy informatycznych systemów centralnych oraz na potrzebny rozwój technologii i upowszechnienie internetu.
Ponadto celem Poczty Polskiej - według resortu - jest "sprostanie oczekiwaniom strony społecznej, co do podwyżki wynagrodzeń". Podwyżki zapowiedział w maju wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Dodał też, że zmianie ulegnie tzw. Program Dobrowolnych Odejść, w ramach którego w latach 2012-2015 z Poczty odeszło ponad 12,5 tys. pracowników.
Spółka jest największym pracodawcą w Polsce zatrudniającym pracowników w oparciu o umowy o pracę.
PAP, sek