Informacje

fot. FreeImages.com/Freeman_DC
fot. FreeImages.com/Freeman_DC

Policjanci zlikwidowali dwie fabryki papierosów. Skarb Państwa mógł stracić nawet 50 mln zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 21 czerwca 2016
  • 10:03
  • 1
  • Tagi: biznes gospodarka nielegalna fabryka papierosy policja
  • Powiększ tekst

Policjanci z CBŚP zlikwidowali dwie duże fabryki papierosów - pod Warszawą i w Zielonej Górze. W tej pierwszej przestępcy prawdopodobnie wykorzystywali do niewolniczej pracy obywateli Ukrainy.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, w sumie w obu fabrykach zabezpieczono ponad 8 ton tytoniu i ponad 5 milionów gotowych papierosów; straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć 50 mln zł.

"W obu znajdowały się nowoczesne, wydajne linie produkcyjne. W przypadku pierwszej z nich w Zielonej Górze w ciągu minuty przestępcy mogli wyprodukować 5 tys. papierosów, w drugiej w powiecie pruszkowskim były dwie linie produkcyjna. Na każdej z nich, w ciągu doby można było produkować nawet 2 mln papierosów" - dodała.

Według nieoficjalnych informacji PAP, w podwarszawskiej fabryce przestępcy mogli wykorzystywać do niewolniczej pracy obywateli Ukrainy. W budynku oprócz hali produkcyjnej znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Z szacunków policjantów wynika, że na miejscu pracowało nawet kilkadziesiąt osób; mogły przebywać w Polsce nielegalnie.

"Ustalamy co się z nimi działo. Osoby te mogły być zamykane w fabryce przez 2, 3 tygodnie i zmuszane do pracy po 12 godzin dziennie, za bardzo niskie stawki, bez możliwości kontaktu z bliskimi" - powiedział informator PAP. Jak dodał pracowali w szkodliwych dla zdrowia warunkach - przy wysokiej temperaturze i dużym zapyleniu.

W sprawie fabryki z Zielonej Góry zatrzymano osiem osób. Grupa do której należała mogła wprowadzić na rynek nawet 47 mln nielegalnych papierosów.

(PAP)

Czytaj także: 4 mity związane z programem Mieszkanie Plus

Komentarze