W Niemczech walka o pakt fiskalny
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nazwał zablokowanie przez opozycję w Bundesracie ustawy wprowadzającej postanowienia paktu fiskalnego do niemieckiego prawa "osobliwym sygnałem" wobec UE. Szef MSZ Guido Westerwelle mówi o skandalu.
"Sprzeciw Bundesratu w zeszłym tygodniu wobec przyjęcia (ustawy o pakcie fiskalnym) stanowi osobliwy sygnał pod adresem Europy" - powiedział Schaeuble w niedzielę dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
"Odpowiedzialność spada na te kraje związkowe, które wbrew wszystkim ustaleniom oraz niemieckim interesom głosowały przeciwko paktowi fiskalnemu" - podkreślił minister finansów.
Bundesrat jest drugą izbą niemieckiego parlamentu, będącą przedstawicielstwem 16 krajów związkowych, tworzących Republikę Federalną Niemiec. Od stycznia SPD i Zieloni, partie będące w Bundestagu w opozycji wobec koalicji rządowej CDU/CSU i FDP, dysponują w Bundesracie absolutna większością. Na posiedzeniu 2 marca socjaldemokraci i Zieloni zablokowali, korzystając po raz pierwszy z tej przewagi, kilka ustaw rządowych, w tym pakt fiskalny. Ich zdaniem rząd nie uregulował kwestii rekompensaty finansowej dla landów za dodatkowe koszty wynikające z wprowadzenia paktu.
Ustawa o pakcie fiskalnym została przekazana do komisji rozjemczej, w której przedstawiciele obu izb poselskich będą starali się wypracować kompromisowe rozwiązanie.
Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego SPD Axel Schaefer zapewnił, że kraje związkowe rządzone przez jego partię nie chcą uprawiać destrukcji w polityce europejskiej. Nie dojdzie do sytuacji, w której landy uniemożliwią realizację paktu - powiedział polityk SPD.
Niemiecki eurodeputowany Elmar Brok zarzucił opozycji, że zachowuje się "jak Grecja przed interwencją trojki". "Niemcy dużo mówią o solidnej polityce finansowej, ale gdy naprawdę trzeba coś zrobić, to doraźne interesy partyjne okazują się ważniejsze" - powiedział.
Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle powiedział w sobotę, zabierając głos w dyskusji podczas zjazdu swojej partii FDP, że decyzja Bundesratu jest skandalem.
W wywiadzie dla "FAS" Schaeuble zaznaczył, że Niemcy ratyfikowały pakt fiskalny i przestrzegają wynikających z niego zobowiązań. Wprowadzenie przepisów paktu do prawa wewnętrznego Niemiec nie jest sprawą pilną - podkreślił minister finansów.
Pakt fiskalny wszedł w życie 1 stycznia. Traktat został podpisany rok temu w Brukseli przez 25 państw członkowskich Unii Europejskiej. Na jego przyjęcie nie zdecydowały się Wielka Brytania i Czechy. Ustala on reguły dyscyplinowania budżetów narodowych, by w przyszłości zapobiec nowemu kryzysowi zadłużenia w strefie euro. Dotychczas ratyfikowało go 12 krajów.
Niemcy były inicjatorem paktu.
ll, PAP