PERSONALIA
Artur Lorkowski dyrektorem Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej
Dotychczasowy zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Lorkowski od 1 grudnia obejmie funkcję dyrektora Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej - poinformował rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
Jesteśmy zadowoleni, że Polak będzie pełnił funkcję Dyrektora Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej. Szczególnie cieszy nas jednomyślne poparcie wyrażone dla kandydata przez państwa Wspólnoty. Polska jako państwo członkowskie od lat aktywnie wspiera Wspólnotę Energetyczną - przekazał Aleksander Brzózka.
Dodał, że polskim i osobistym dorobkiem kandydata jest przełożenie koncepcji sprawiedliwej transformacji na politykę UE i w regionie.
To zaowocowało inicjatywą dedykowanego wsparcia regionom węglowym Bałkanów Zachodnich i Ukrainy. Artur Lorkowski rozumie kluczowe sprawy dla państw regionu i ma umiejętność przełożenia tego na skuteczną współpracę z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE - wskazał Brzózka.
Wspólnota Energetyczna została ustanowiona w 2004 r. pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi dla rozszerzenia unijnego wewnętrznego rynku energii na Europę Południowo-Wschodnią i inne obszary. Członkami Wspólnoty Energetycznej są: UE, Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia, Gruzja i Ukraina.
Artur Lorkowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 2018-2019 pełnił funkcję specjalnego wysłannika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Klimatu. W latach 2013-2017 był ambasadorem RP w Wiedniu. Od 2010 roku jest członkiem służby zagranicznej, a do 2013 roku był zastępcą dyrektora w MSZ odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne oraz zmiany klimatu. Wcześniej od 2003 roku był zastępcą dyrektora w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej odpowiedzialnym za polityki sektorowe, gdzie rozpoczął pracę w 2001 roku.
Artur Lorkowski jako wiceprezes NFOŚiGW nadzorował departamenty: adaptacji do zmian klimatu, ochrony wód, funduszy zewnętrznych, transportu zeroemisyjnego, monitoringu, restrukturyzacji i windykacji oraz wydziałów: LIFE, innowacji i pomocy publicznej.
PAP/RO