Informacje

PGNiG ma być strategicznym dostawcą gazu dla grupy PKN Orlen do 2021 r. Wartość kontraktu – 7 mld zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 września 2016, 00:35

  • Powiększ tekst

Do września 2021 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma być strategicznym dostawcą paliwa gazowego dla krajowych podmiotów grupy kapitałowej PKN Orlen. Na zawarcie takiego kontraktu indywidualnego zgodził się zarząd płockiego koncernu.

Szacowana wartość kontraktu z PGNiG, który obowiązywać ma od 1 października do 30 września 2021 r. może wynieść ponad 7 mld zł - poinformował w środę wieczorem PKN Orlen.

Jak zaznaczył płocki koncern, kontrakt indywidualny zostanie zawarty pod warunkiem, że rada nadzorcza PGNiG zaakceptuje jego warunki oraz rozwiązana zostanie, za porozumieniem stron, umowa pomiędzy Anwil i PGNiG na sprzedaż gazu ziemnego, obowiązująca od stycznia 1999 r. na czas nieokreślony.

PKN Orlen podał również, że zgodnie z postanowieniami kontraktu indywidualnego rozwiązana zostanie umowa zawarta w czerwcu 1997 r. z PGNiG na dostawy gazu ziemnego do zakładu głównego płockiego koncernu, która miała obowiązywać do końca września 2017 r.

PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie. Do grupy kapitałowej płockiego koncernu należy m.in. Anwil z Włocławka, jedna z największych spółek w krajowej branży chemicznej oraz jedyna z tego segmentu produkująca suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji profili budowlanych i rur wodociągowych.

W pierwszym kwartale 2017 r. PKN Orlen planuje oddanie do eksploatacji elektrociepłowni we Włocławku o mocy 463 MWe. Tamtejszy blok energetyczny, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzał ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, zabezpieczając dla Anwilu dostawy prądu oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

We wrześniu 2015 r. PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Uruchomienie elektrociepłowni planowane jest tam na przełomie 2017 i 2018 r. Blok będzie dostarczał energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych